Wpis z mikrobloga

Siemka, czy opłaca mi się brać jakieś nie za drogie auto w leasing na ryczałcie? Czy kupić jak normalnie, jak zwykły człowiek - za gotówkę
#samochody #leasing #jdg
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Agilled: Jeśli chodzi o opłaca i ryczałt to wziecie droższego nic nie daje. Ale biorąc droższe może byc lepiej np pewna firma która sprzedaje auta od ok 200tys ma doba oferte na leasing i mozna za 2tys miesiecznie jeżdzić autem za 200k a ja kwykupimy za 5 lat to zapłacimy w sumie 110% co przy dzisiejszych stopach procentowych jest bardzo atrakcyjne
  • Odpowiedz
@zibizz1: Orientujesz sie jaki koszt 5 letniego leasingu jest do zdobycia dzisiaj? Na M2 i Ioniq5N dali mi oferty salonowe na około 130% co jest dla mnie abstrakcyjne
  • Odpowiedz
@Agilled: Nie wiem jaki masz ryczałt ale słownie przerabiam ten sam temat i najbardziej w moim przypadku (programista) się opłaca:
- przejść na liniówkę od kolejnego roku i wtedy zabrać
- leasing 3 lata, wpłata 45%, 1% wykup
- na początek przez 1-2 miesiące wrzucasz samochód tylko jaki służbowy (odliczasz wtedy 100% vat z pierwszej raty + wszystko w koszty). Prowadzisz kilometrówkę i nie jeździsz prywatnie nim
- w 3
  • Odpowiedz
@Agilled: Liniówka raczej na bank wyjdzie droższa, jak ja sobie liczyłem zysk/stratę ze zmiany na liniówke (już biorąc pod uwagę ratę leasingową w koszty) to w okresie 3 lat wyszło mi że jestem na tym 8k do tyłu.

Sęk w tym że jak wliczę tarcze podatkową na paliwie przez te 3 lata, przeglądy itd. + inne koszty niż samochód i możliwość ich odliczenia od przychodu (przy zmianie na liniówkę) da
  • Odpowiedz
@Agilled: Hej, To zalezy od Twojego podejscia ;) Bo w leasing to narzedzie, ono kosztuje, ale daje Ci wygode zachowania swojej gotowki. Mozesz tez zrobic oczywiscie pare trickow ;)

Przykladowo. Idziesz na liniowke, Wrzucasz maks wplate, maks raty, przez 3 msc( mozesz mniej ) robisz auto jak tylko firmowe, prowadzisz kilometorkwe itd ale odliczasz 100% vatu. Potem zmiana na mieszany. Placisz duze raty - bo koszty. W nastepnym roku (
  • Odpowiedz
@Clicklease_pl @Rogalikznadzieniem: Przejście na liniowy raczej nigdy się nie opłaca bo trzeba by wziac auto za wiecej niż poł rocznych dochodów co jest nierozsądne, bo to nie jest za drogie auto tylko głupstwo. Dodatkowo w dochodowym jest limit odliczenia który obowiazuje także przy leasingu, chyba 150 spalina i 225 elektryk, wiec nie poszalejemy
  • Odpowiedz
@zibizz1: Tak, limit jest dokladnie taki jak piszesz. Jednak bycie na liniowym to nie tylko leasing. Moze op planuje jeszcze jakies wydatki? Dwa, przy uzywce trzeba wziac pod uwage jeszcze koszty serwisu ktore moga byc wieksze.
To wszystko zalezy od sytuacji....
  • Odpowiedz
@Clicklease_pl: ja myśle kategoriami kogoś kto ma przychód~=dochód

Na liniowym dochód mamy opodatkowany 23,4%, na ryczałcie np 9-13%. Więc jeśli mamy działalnosc w której przychód~= dochód to nagle musimy wydac ponad 50% na cele firmowe żeby liniowy sie opłacał. W jednym roku odliczymy z 60-70% auta jeśli weżmiemy na poczatku roku, więc auto musi miec wartość 144% rocznego dochodu~=przychodu. Koszt serwisu auta do 5 lat to 1% wartości rocznie wiec
  • Odpowiedz
@zibizz1: Jest dokładnie tak jak piszesz. Jak nie masz w ogóle innych kosztów i dla ciebie przychód = dochód to na pewno liniówka Ci się nie opłaci. Jak masz inne koszty, planujesz zakup ŚT itd. to temat zaczyna wyglądać inaczej.

Tak jak pisałem wyżej u mnie przejście na liniówke z uwzględnieniem samego leasingu i doliczeniem kosztów eksploatacji to strata koło 8k w okresie 3 lat. Natomiast jak masz/planujesz koszty i
  • Odpowiedz
@Rogalikznadzieniem No ale ten co ja wkleiłem nie jest dla tych co chcą wziac leasing żeby szybko zamortyzować auto albo szukają kosztów(pierwsza rata) tylko dla tych co szukaja gotówki. Jakbyś wzial w Maździe taki jak ten mój to by było 125%. W tym kwartale w Tesli jest taka oferta ze nawet jak.ktos ma kase to lepiej wziąć leasing promocyjny a gotówkę wrzucić w obligacje/lokate bo leasing chyba jest na 3% wiec
  • Odpowiedz
@zibizz1: Oo fajnie. Ma to już więcej sensu, choć znalazłem stronę z taką np ofertą BMW do końca kwietnia z finansowaniem 102% na elektryki czy 105% na inne modele
  • Odpowiedz
@cwlmod w innych markach dziala to tak ze albo dostajesz większy rabat albo lepszy leasing od producenta. Albo możesz dostać auto za 93% gdy wpłacisz gotówkę ( może być zewnętrzny leasing 110% czyli wyjdzie 102.3%) albo bierzesz leasing producenta 102%. Czyli wychodzi podobnie ale zazwyczaj ten leasing od producenta to lepszy wybór ale dostępny jest tylko na nowe auta
  • Odpowiedz