Wpis z mikrobloga

Wycięłam swój pierwszy #linoryt () #chwalesie #tworczoscwlasna


Nie mam tuszu do stempli, próbowałam odbić markerami akwarelowymi i alkoholowymi ale obydwa rodzaje słabo odbijały, a tusz do drukarki za mocno się rozlewał.
Odbiłam farbą akrylową. Nie mam jeszcze wyczucia jaka konsystencja farby jest najlepsza, jak dam za dużo wody to rozmywa szczegóły, a jak za mało to jest za sucho i nie odbija.

Lenalee - Wycięłam swój pierwszy #linoryt (。◕‿‿◕。) #chwalesie #tworczoscwlasna

SPOIL...

źródło: 20240716_124901

Pobierz
  • 25
  • Odpowiedz
  • 7
A tak wyglądał projekt. Widać jak bardzo efekt końcowy się z nim minął, jakie krzywusy powycinałam, bo parę razy omsknęła mi się ręka i już nie dało się nic uratować xd

Ale i tak jestem zadowolona, że w końcu się zebrałam w sobie i wycięłam, bo projekt tej ośmiorniczki powstał w ramach pierwszej edycji #wyzwanieplastyczne w lutym 2021 - wołam @erebeuzet XD Miałam zamiar wziąć udział, ale koniec końców
Lenalee - A tak wyglądał projekt. Widać jak bardzo efekt końcowy się z nim minął, jak...

źródło: ośmiorniczka

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 1
@Lenalee kup sobie najlepiej farbę do linorytu. Pewnie nie masz prasy? Jak odbijasz łyżeczką albo raklą to potrzebujesz farby która nie będzie schla zbyt szybko i będzie w miarę gęsta.
  • Odpowiedz
  • 1
@Yawimaya: Dziękuję () Kupiłam na allegro małą płytę do linorytu, ale to drogo wychodzi. Chyba można użyć linoleum albo płytki pcv, rozejrzę się w sklepach budowlanych jaki mają asortyment i wezmę coś na próbę, bo wkręciłam się w wycinanie ^^
  • Odpowiedz
@Lenalee:

Chyba można użyć linoleum albo płytki pcv, rozejrzę się w sklepach budowlanych jaki mają asortyment i wezmę coś na próbę, bo wkręciłam się w wycinanie ^^


to wołaj jak ogarniesz, też kiedyś chciałem coś powycinać, ale po obejrzeniu youtubów to jakoś mi tak przeszło, bo te prasy co oni tam używają to za wysokli entry level, a tak chałupniczo mógłbym coś z ziemniaka czy innego linolleum poskrobać ( ͡
  • Odpowiedz
  • 1
@Zsieci: Nie mam prasy, dociskałam palcami XD Myślałam żeby użyć farby drukarskiej (offsetowej) ale ona okropnie śmierdzi i długo schnie jak się za grubo pomaluje, a nie mam wałka tylko nakładałam pędzelkiem i nadmiar farby odbijałam na gąbce.
Póki co to prototyp, zaznajomię się z techniką to będzie lepiej, dzięki za rady (ʘʘ)
  • Odpowiedz
  • 1
@Yawimaya @Lenalee możecie też spróbować gipsorytu, woreczek gipsu, jakaś plastikowa forma o płaskim dnie i odlac sobie płytkę. Chyba najprostszy materiał w obróbce, można gwoździem dziergać.
  • Odpowiedz
  • 1
@Zsieci: Ooo i można zaszpachlować jak coś pójdzie źle, spoko opcja.
Mam gips w piwnicy, zaraz po niego pójdę (żebym znów się nie rozmyśliła na 3 lata XD)
  • Odpowiedz
  • 1
@Lenalee no to czeka Cię miła przygoda z rozwijaniem warsztatu ( ͡° ͜ʖ ͡°) wałeczek pewnie za grosze jakiś kupisz, on jest o tyle ważny że farba nie zabija detali na matrycy i równomiernie się nanosi. A teraz są farby na wodzie więc z toksycznością i zapachami nie będzie problemu.
  • Odpowiedz
  • 1
@Lenalee tylko nie za cienką zrób, myślę że powinna być grubsza niż te płyty kartongipsowe. One się niestety średnio nadają bo po ściągnięciu z nich papieru okazuje się że są mocno nierówne i zapowietrzone, pewno w nich dziur. Może nadały by się jako podłoże do nadlania na nie warstwy gipsu...
  • Odpowiedz
  • 0
@Zsieci: Zrobiłam prowizoryczne foremki z kartonu, potem przeszlifuję papierem ściernym żeby wyrównać. Na grubość tak gdzieś z centymetr, może nawet więcej (a na gipsie napisali żeby nie nakładać grubiej niż 5mm xd), przykryłam kartonem dla wzmocnienia.
Nie wiem czy coś z tego wyjdzie, bo przy mieszaniu zostało trochę grudek, bąbelki starałam się przebijać ale też coś tam zostało. No nic, teraz czekam aż wyschnie, pewnie poczekam do jutra, jest wysoka
  • Odpowiedz
  • 1
@erebeuzet: Jak trochę poskilluję w odbijaniu i zaopatrzę się w wałek i odpowiednią farbę to czemu nie, mogę Ci wysłać, ale to w sumie nic takiego wow żeby odbierało mowę xD
  • Odpowiedz