Czerwiec 2000 roku: 19-letni Szymon Marciniak z Petro Płock fauluje w polu karnym Pawła Brożka z Wisły Kraków w meczu półfinałów mistrzostw Polski juniorów starszych. Wiślakom udaje się zamienić "jedenastkę" na gola. Ostatecznie wygrywają oni wysoko, aż 5:1.

Piłkarska kariera Marciniaka nie układa się najlepiej. Decyduje się on więc na wyjazd do Niemiec. Szybko jednak stamtąd wraca, choć nie bardzo ma gdzie. Coraz bardziej zdaje sobie sprawę, że wielkim piłkarzem nie będzie. Średnim - raczej też nie. W jednym z meczów IV-ligowego Kujawiaka Włocławek dostaje żółtą kartkę, po czym naskakuje na sędziego, Adama Lyczmańskiego. W konsekwencji wylatuje z boiska.

- Jesteś jednym z najgorszych sędziów, jakich kiedykolwiek widziałem! - piekli się zawodnik.
- Jak jesteś taki kozak, to sam zostań sędzią - odpowiada Lyczmański.

Marciniak idzie więc na kurs sędziowski. Zaczyna łączyć grę w piłkę z "gwizdaniem" w niższych ligach. Jego perspektywa mocno się zmienia. Po latach przyzna: - Lyczmański słusznie mnie wtedy wyrzucił. Byłem jednym z wielu piłkarzy, którzy po prostu nie znali zasad gry.

Październik 2009 roku: Śląsk Wrocław podejmuje Wisłę Kraków, a 28-letni Szymon Marciniak sędziuje swój piąty mecz w ekstraklasie. Młody arbiter spotyka znajome twarze. W 30. minucie gola zdobywa Paweł Brożek, były rywal z Wisły Kraków. W 77. minucie na plac gry wchodzi Wojciech Łobodziński, były klubowy kolega z Płocka. Każdy z panów może wysoko nosić głowę - Brożek, Łobodziński, ale również Marciniak.

Wrzesień 2011 roku: rozwijający się w niesamowitym tempie arbiter z Płocka zostaje wyznaczony do sędziowania meczu eliminacji mistrzostw Europy U-21, w którym Łotwa podejmuje Francję. Do niego należy decyzja, kto w tym spotkaniu będzie sędzią technicznym. Marciniak wybiera starego znajomego, któremu sporo zawdzięcza. To "jeden z najgorszych sędziów, jakich kiedykolwiek widział", Adam Lyczmański.

#ekstraklasa #pilkanozna #ciekawostki
michau15 - Czerwiec 2000 roku: 19-letni Szymon Marciniak z Petro Płock fauluje w polu...

źródło: 1000027274