Wpis z mikrobloga

Mam pytanie do wszystkich ogarniętych w temacie mirków. Nadszedł ten smutny czas pożegnania się z dogorywającym 4 letnim lapkiem, który okazał się być skrajnie niepraktycznym zakupem. Nauczona wcześniejszą porażką z mulącym, ciężkim i działającym na baterii śmieszne 2h ponad 17 calowym gigantem szukam czegoś mobilnego. Stanęło na poszukiwaniu jakiegoś ultrabooka, bo najlepiej spełni zadanie bycia mobilnym i mieszczenia się do torebki. Wymagania stawiane nowemu sprzętowi są następujące:

- 13'3 cala jest idealną wielkością (między 13-14 będzie ok)

- matowa matryca (tak że wynalazki dotykowe odpadają i tak mi by było to nieprzydatne)

- lekki i cienki (ok 1,5kg)

- bardzo długa praca na baterii

- rozdzielczość lepsza niż 1366x768

- dysk SSD (nie musi być duży, i tak więcej ważące dane trzymam na dysku zewnętrznym)

- obudowa metalowa i solidna

- nie może to być Acer (fatalny design obudowy w ultrabookach) i MacBook (nie chcę przesiadać się z Win)

- w miarę możliwości wypaśny i śliczny

- możliwość zakupu stacjonarnie, żeby go obejrzeć i pomacać (cena/jakość musiałaby być wyjątkowo korzystna, żebym kupiła w ciemno, kiedy o wytrzymałość mi chodzi laptopa i jego mobilność)

- do 4k zł

Prawdopodobieństwo, że ktoś będzie grał na tym laptopie (w coś innego niż Simsy ;)) i tak zmierza do zera, tak że nie wymagam żadnej dedykowanej karty graficznej. 90% jego przeznaczenia to net, czytanie e-booków, praca biurowa, filmy, muzyka i dłubanie przy fotkach i na gimpie wszędzie i w każdej chwili. Wybrałam Asus Zenbook UX31LA-R5017H, ale szczerze mówiąc cena mnie trochę zbija z nóg i chuchałabym na niego zbyt bardzo, a nie o to chodzi, żeby go nie używać, przenosić, podróżować i bać się w koło zniszczenia lub kradzieży. Co nie znaczy, że mi się strasznie nie podoba (design i wykonanie, klawiaturka, perfekcyjnie matowa matryca idealna do pracy za zewnątrz), ale postanowiłam poszukać alternatyw, które byłyby tańsze i/lub lepsze.

Stąd mój wywód tutaj i prośba o nakierowanie na inne modele. Może jest coś, czego nie biorę pod uwagę? Może dobrym rozwiązaniem jest internet mobilny z jakimś ubezpieczeniem?

#pytaniedoeksperta #cokupic #laptop #notebook #pytanie #kiciochpyta #pomocy #komputery
  • 16
i działającym na baterii śmieszne 2h ponad 17 calowym gigantem


@P_olianka: jak się siedzi w domu z laptopem podpiętym do ładowarki 24/7, to potem nie ma co się dziwić, że bateria traci pojemność. Jak się nie umie używać, to tak jest xD

Jak chcesz długie czasy pracy na baterii, to nie używaj jej w domu, albo używaj rozładowując co jakiś czas do zera. No i matryca im mniejsza, tym mniej prądu
@P_olianka: Jak na moje to nie są wysokie wymagania, ot takie domowe. Spełnisz je za zdecydowanie mniej niż 4k. A wydać 4k na coś, czego nie będziesz miała możliwości wykorzystać to według mnie bez sensu :)
@yacolek:

jak się siedzi w domu z laptopem podpiętym do ładowarki 24/7, to potem nie ma co się dziwić, że bateria traci pojemność. Jak się nie umie używać, to tak jest xD


Jak chcesz długie czasy pracy na baterii, to nie używaj jej w domu, albo używaj rozładowując co jakiś czas do zera.

ale wiesz o tym, że powtarzasz bzdury? Nie przekazuj nikomu więcej tej wiedzy.
@P_olianka: ja tez stalem przed podobnym dylematem i wreszcie kupilem iPada i byly to najlepiej wydane pieniadze w moim zyciu. Zaden ultrabook nie bedzie tak wygodny do tych zastosowan co ipad, ja normalnego komputera uzywam raz na miesiac
@Pustulka: macbook odpada, bo nie wyobrażam sobie przesiadki z windowsa.

@kmicolo: w sensie mało czy dużo? dzieki za polecenie xkoma, nawet nie wiedziałam, że mają sklepy stacjonarne.

@ukradlimilogin: dzięki wielkie, bardzo fajna propozycja, pojadę jutro pomacać :)

@yacolek: stary sprzęt był budżetowy mocno i akurat ten model miał fatalną baterię. Uwierz mi, że 2h było zaraz po zakupie, później tylko gorzej.
@P_olianka: nie odpada, jak zaczniesz przeglądać, szukać to i tak się na nim skończy, zawsze możesz zainstalować na nim windows. Co by o nim nie mówić to najlepszy wybór w tej kwocie, a skoro średnio przepadający za apple polecam go w tej kwocie, więc jednak coś musi być.
@P_olianka: za ultrabooka malutko, za laptopa przyzwoicie. Smukla obudowa kosztuje majatek. Na macbooku mozna uzywac windowsa, co nie zmienia faktu ze trzymalbym sie z daleka. 2h baterii w laptopie to standard. Przy 17" to nawet dlugo. Jak chcesz dluga zywotnosc baterii kup tablrt :)
@Eskimoska: Mam wymagania trochę wyższe niż typowo domowe, tylko zamiast stawiać na super osiągi w jak najniższej cenie idę w mobilność, jakość wykonania i szybkość działania. Jeżeli bym mogła to wydałabym więcej, ale i tak przekraczam ceną granicę komfortu, a kupowanie sprzętu o który będzie się nadmiernie przejmować nie ma sensu.

@bourgeois: tablet odpada, gdyż sporo piszę.