Wpis z mikrobloga

Jak wyjaśnicie, dlaczego Bóg pozwolił Tomaszowi Komendzie przez 18 lat cierpieć katusze jako osoba niewinna w więzieniu, przy takich poważnych zarzutach? Wiem, że to nie Bóg go wsadził do więzienia tylko policja, ale czemu na to w ogóle pozwolił?

Nie rozumiem tego, ksiądz mi kiedyś tłumaczył, że gdy dzieje się coś złego w czyimś życiu, jakiś dramat, to wynika to z tego, że nie miał "Bożej Tarczy". No to co, Tomek nie miał tej tarczy i dlatego tak go wykończono? Gość po wyjściu z więzienia zaczął ćpać, bo sobie nie radził z PTSD i depresją, a na sam koniec zmarł na raka. Ja kompletnie tego nie rozumiem...

#pytanie #religia #chrzescijanstwo #katolicyzm
  • 12
  • Odpowiedz
@_gabriel Chcesz rozgryźć logikę twórcy wszechświata swoim ludzkim móżdżkiem? XD Trochę to żenujące. To jak kot co myśli źle o człowieku, którego cały dzień nie było w domu i jie przyniósł żadnej zdobyczy z polowania. Ekstrapolacja własnej, gorszej logiki na istoty o o wiele wyższej inteligencji
  • Odpowiedz
  • 0
to bardzo proste - bogów nie ma

żadnych

nie było, nie ma, nie będzie

to bajki dla dużych dzieci wymyślone ze strachu i niewiedzy


@
  • Odpowiedz
Wierzę w istnienie osobowego Boga


vs

bogów nie ma


@_gabriel: Nawet w doborze słów widać, że wcale nie jesteś przekonany, że jakiś bóg istnieje. Gdybyś był, to byś pisał, że "bóg istnieje", a wiesz to stąd że .... Zamiast tego piszesz, że "wierzysz", tak jakbyś od razu wiedział, że to istnienie boga jest jakieś mniej prawdopodobne, niż istnienie innych układów słonecznych, czy neutronów, a przecież żadnego z nich nie jesteś
  • Odpowiedz
Nie rozumiem tylko tego, czemu czasem (właściwie może nawet przeważnie) nie ingeruje.


@_gabriel:to bardzo proste - bogów nie ma
żadnych
nie było, nie ma, nie będzie :)
polecę tutaj carlina dla uśmiechu, ale większość z jego rozumowania nie da się podważyć, pomimo tego że to
niegwynebleid - >Nie rozumiem tylko tego, czemu czasem (właściwie może nawet przeważn...
  • Odpowiedz
Nie rozumiem tylko tego, czemu czasem (właściwie może nawet przeważnie) nie ingeruje


@_gabriel: To bardzo ciekawe zagadnienie i też czasem lubię puszczać fantazję w takim kierunku. Zresztą poczyniono wiele wybitnych przemyśleń w tej kwestii i spędzono wieki na rozprawianiu o tym. Ja osobiście lubię eksperyment myślowy, w którym byt doskonalszy (heh, człowiek) ma we władaniu but mniej doskonały (np. krowa). Z punktu widzenia kosmity, ludzie od krów nie za bardzo
  • Odpowiedz
@_gabriel:

A wiesz, że chcę? Bóg dał mi rozum, jestem stworzony na jego podobieństwo


No i tu jest błąd logiczny, bo to bierzesz w proporcji 1:1 - myślisz, że jak jesteś stworzony na "podobieństwo" to uważasz, że jesteś na takim samym poziomie intelektualnym. Mrówki czy pszczoły też są podobne do ludzi - żyją w zorganizowanych społeczeństwach, budują, pracują, mają ustaloną hierarchię. Mimo to są za głupie, żeby o czymkolwiek pomyśleć.
  • Odpowiedz
  • 0
@_gabriel a tak z ciekawości, co cie skłania do wiary w osobowego Boga, który stworzył materię, czas itd.? Skąd przekonanie, że świat jest akurat tak skonstruowany, a nie na 10 innych możliwych sposobów?
  • Odpowiedz
@_gabriel: no bo Bóg ma 500 IQ albo więcej, i On lepiej wie co trzeba zrobić, a co nie. Ty jesteś ograniczony do swojego mózgu, swojej logiki, a Bóg ma wszystko pokminione dużo lepiej. To tak jakbyś grał w szachy i liczył tylko 10 ruchów do przodu, a ktoś by policzył wszystkie możliwe. I Tobie się wydaje, że zrobiłeś dobry ruch, bo tak wynika z Twojej logiki, a rywal ma
  • Odpowiedz