Wpis z mikrobloga

Czy macie jakieś pro tipy dla zupełnego laika odnośnie górskich wędrówek?


@krzychu_kadetem_tera: Mierz zamiary na siły i wiedz, że w górach pogoda zmienną jest bardzo. Poza tym miłego pobytu.( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie wiem tak naprawdę co ze sobą zabrać. Jak się przygotować. Jak poruszać się między miejscowościami. Za bardzo nie mam połączeń, szczególnie w weekendy.


Tutaj rób listę na kartce.
  • Odpowiedz
@krzychu_kadetem_tera: Na epodrożniku jest rozkład jazdy, korzystałam z tych busów we wrześniu ubiegłego roku. Ewentualnie można spróbować stopem. 10 lat temu poruszałam się po tamtych rejonach tylko w ten sposób. Nie wiem jak to teraz wygląda, ale wtedy nawet zmotoryzowani turyści parkowali na końcu swojej planowanej trasy, a na początek jechali stopem.
Najpopularniejsze trasy wcale nie są łatwe. Mapy Bieszczad są zazwyczaj w małych skałach i na nich wszystkie szlaki wydają się krótkie, a tak na prawdę są bardzo długie. Na początek lepiej wybrać coś bardziej lajtowego, np. Dwernik Kamień. Poza obowiązkową papierową mapą polecam portal mapa-turystyczna.pl, gdzie szybko można sprawdzić czasy przejścia i kilometraż. Ponadto:
- jak pada jest straszne błoto
- zasięgu brak w wielu miejscach, ale często można złapać sieć ukraińską i zapłacić ogromne rachunki
- należy zawsze przed wyjściem sprawdzać pogodę, unikać burz i w razie potrzeby nie bać się zrezygnować
- podstawowe wyposażenie na trasę moim zdaniem obejmuje plecak, a w nim napoje, jedzenie, w tym jakieś słodycze/ batony, mapę, pelerynę przeciwdeszczową (jeśli jest ryzyko deszczu, polecam tę z decathlonu), nakrycie głowy, coś z długim rękawem jeśli nie ma upałów, bo wyżej może być chłodniej i wiać, gotówkę (ze względu na problemy z zasięgiem), czyli
  • Odpowiedz
@krzychu_kadetem_tera:
1. Apka mapy.cz ze ściągnięta mapa offline
2. Patrz nie tylko na długość szlaku, ale i na profil wysokościowy
3. Zacznij od czegoś lajtowego co da Ci obraz tego jakie trasy będą OK na dalsze dni
4. Zawsze miej ze soba kurtkę i wodę
5. Nie wstydź się zawrócić jeśli uznasz że jest za daleko/za ciężko
  • Odpowiedz
@powsinogaszszlaja @fasolkatonka
No tak :) wybaczcie. To opiszę jakie mam plany. Na samym początku chce wejść na Tarnice zaczynajac w Ustrzykach - będę tam 3 dni. Chciałbym też wejść na Smerek ;) ogółem pochodzić po połoninach. Sądzę że jestem w stanie tam wejść. Dużo chodzę, ruszam się. Wiem, że to będą inne formy "spacerów" ;) później w planach jest odwiedzić jakieś atrakcje w okolicach Stężnicy gdyż tam mam późniejszą bazę.
  • Odpowiedz
@krzychu_kadetem_tera: Tarnica i połoniny to z pewnością najpiękniejsze rejony, ale wymagające. Jeśli jesteś zdecydowany na Tarnicę w pierwszy dzień, to polecam wchodzić najkrótszym szlakiem z Wołosatego, a wycieczkę zakończyć w Ustrzykach idąc przez Szeroki Wierch. Jest to i tak długa i wyczerpująca wycieczka, a schodzisz do miejsca noclegu i nie martwisz się o transport, zwłaszcza jeśli Wam się przeciągnie wędrówka. Jeśli nie chodzisz regularnie po górach, to odradzam pętlę przez
  • Odpowiedz
@krzychu_kadetem_tera: już Cię zjadły wilki, czy jeszcze nie w Bieszczadach? Nie zapomnij paczki petard do odstraszania niedzwiedzi i kija na psy( ͡° ͜ʖ ͡°) Internetu mieć nie będziesz więc zawsze dwa razy upewnij się, ze wszystkie potrzebne info masz zapisane przed wzruszeniem w trasę. Niby oczywistość, ale różnie bywa. Na tarnice to ja w białych adidaskach wyszedłem, nawet się nie ubrudzily( ͡° ͜ʖ ͡
  • Odpowiedz