Wpis z mikrobloga

#ukraina #eu

Choć większość Ukraińców wierzy, że Kijów zwycięży w wojnie z najeżdżającymi siłami rosyjskimi, Europejczycy są bardziej sceptyczni, jak pokazuje nowe badanie Europejskiej Rady ds. Stosunków Zagranicznych (ECFR).

Badanie opublikowane w środę – kilka dni przed szczytem NATO w Waszyngtonie, który odbył się w dniach 9–11 lipca – pozwoliło określić postawy wobec konfliktu na Ukrainie i w 14 krajach UE. Prace terenowe przeprowadzono w maju.

Okazało się, że Europejczycy zazwyczaj wierzą, że Ukraina nie pokona Rosji na polu bitwy, przy czym mniej więcej jedna trzecia do połowy ankietowanych uważa, że ​​wojna zakończy się wynegocjowanym porozumieniem, a aż 31 procent (Grecja) postrzega zwycięstwo Rosji jako najprawdopodobniej. Spośród objętych badaniem krajów UE jedynie w Estonii dominował pogląd, że zwyciężyła Ukraina (38 proc.).

Wręcz przeciwnie, większość Ukraińców (58 proc.) jest pewna, że ​​ich wojska mogą zwyciężyć i że mogą w dalszym ciągu liczyć na wsparcie swoich międzynarodowych sojuszników. Tylko 1 procent Ukraińców wierzy, że Rosja wygra wojnę, a 30 procent za najbardziej prawdopodobny wynik uważa wynegocjowane porozumienie.

Badanie wykazało także istotne różnice zdań pomiędzy krajami UE na temat wspierania obronności Ukrainy oraz akcesji Kijowa do UE i NATO.

Ustalenia wykazały, że przywódcy NATO „jest mało prawdopodobne, aby znaleźli krajowe wsparcie dla rozmieszczenia żołnierzy” wśród ludności krajów członkowskich (wyniki dla poszczególnych krajów wahały się od 4 do 22 procent na korzyść).

Jeśli chodzi o wydatki na obronę, dane pokazały, że większość krajów jest przeciwna zwiększaniu swoich wkładów – wyjątkami są Polska (gdzie 53 proc. popiera zwiększenie wydatków na obronę), Estonia (45 proc.), Szwecja (41 proc.) i Niemcy (40 proc.).

Większość Europejczyków nadal jednak popiera zaangażowanie się w wojnę w inny sposób, na przykład poprzez zapewnienie pomocy technicznej oraz zwiększenie dostaw broni i amunicji.

Jedynie w Bułgarii, Grecji i Włoszech większość społeczeństwa – odpowiednio 63 proc., 54 proc. i 53 proc. – uważa zwiększenie dostaw amunicji i broni na Ukrainę za „zły pomysł”.

Europejczycy są podzieleni także co do korzyści płynących z przyjęcia Ukrainy do UE. Kraje najbardziej wspierające to Portugalia, Estonia, Szwecja, Hiszpania i Polska, natomiast najbardziej sceptyczne są Niemcy, Bułgaria, Czechy i Francja.

Wśród Ukraińców prawie dwie trzecie (64 proc.) uważa, że ​​członkostwo w UE jest równie istotne dla przyszłości ich kraju, jak członkostwo w NATO.

Ukraina złożyła wniosek o członkostwo w bloku w lutym 2022 roku, a w czerwcu tego samego roku uzyskała status kandydata do UE. Około tydzień temu, 25 czerwca, UE rozpoczęła formalne rozmowy akcesyjne zarówno z Ukrainą, jak i Mołdawią.

https://www.politico.eu/article/europe-ukraine-war-russia-polls-kyiv-ecfr-nato-summit-greece-polls-bulgaria-germany-poland/
konradpra - #ukraina #EU

Choć większość Ukraińców wierzy, że Kijów zwycięży w wojnie...

źródło: Zrzut ekranu 2024-07-03 174946

Pobierz
  • Odpowiedz