Wpis z mikrobloga

#przegryw Odechciało mi sie pić wódkę. Pojawiło się nowe zadanie przede mną se. Muszę se zrozumieć fizykę kwantową jeśli chce zrozumieć dobrze nature rzeczywistosci. To w polaczeniu z holografia i innymi rzeczami da mi już dobry wglad jaka rzeczywistosc jest. Zasada nieoznaczonosci heisenberga. Fale De Brogila, dualizm korpuskularno falowy - niby coś tam wiem ale to duzo za malo. Zeby zrozumiec "ukryty porzadek" Davida Bohma musze dokladnie poznac te rzeczy. Ciekawe czy uda mnie sie. Także jest cel i to jest dobre i umysł musi byc niezmacony bo sie nie uda. Zaczynam wątpić w to że tak zwana rzeczywistość poznawalna zmysłami jest zewnętrzna w stosunku do umysłu. O tym też w zasadzie mówi holograficzna interpretacja wszechświata.
  • 10
  • Odpowiedz
Zaczynam wątpić w to że tak zwana rzeczywistość poznawalna zmysłami jest zewnętrzna w stosunku do umysłu. O tym też w zasadzie mówi holograficzna interpretacja wszechświata.


@ZacharJasz92: bardzo dobry kierunek, choć zdecydowanie polecam w tym kontekście odstawić fizykę a skupić się na filozofii. Na dobry początek może trzy książeczki z serii "Very Short introductions": Hegel, Marx i Continental Philosophy.
  • Odpowiedz
  • 0
@loginnawykoppl: Hej ale filozofia to jednak spekulacje czesto pozyteczne i interesujace. Fizyka jednak może te spekulacje weryfikowac i ma tą przewagę. Filozofii też troche czytalem, od siebie polecam "zagadnienia i kierunki filozofii" Kazimierza Ajdukiewicza, tam nawet jest rozdział materializm vs idealizm/spirytualizm gdzie Ajdukiewicz wspomina że zwolennikom duchowości przychodzą z pomocą obecnie zagadnienia fizyki najnowszej. Dzieki za polecenie książki.
  • Odpowiedz
Fizyka jednak może te spekulacje weryfikowac i ma tą przewagę


@ZacharJasz92: no tak, tylko o tym czym ta weryfikacja jest orzeka właśnie filozofia, w zakresie epistemologii czyli ogólnej teorii poznania. Właśnie o to chodzi, że nauka także jest faktem kulturowym występującym w szerszym kontekście społecznym i nim uwarunkowanym. Oczywiście filozofia też, ale przynajmniej kontynentalni filozofowie raczej zdają sobie sprawę z tego, że próbują opisać dom siedząc w jego wnętrzu. Tak
  • Odpowiedz