Wpis z mikrobloga

#rosja #ukraina #wojna
Zawrót głowy od sukcesów... :-)

Rosyjski przemysł węglowy, jeden z największych surowcowych sektorów gospodarki, obejmujący ponad 30 miast jednobranżowych i zatrudniający 650 tys. pracowników (łącznie z przedsiębiorstwami powiązanymi), pędzi pełną parą w kierunku poważnego kryzysu.

Jak podał Rosstat , w okresie styczeń-kwiecień zysk netto w sektorze wydobycia węgla spadł o 93%, czyli prawie 15-krotnie.

Odcięte sankcjami od rynków zachodnich koncerny węglowe szybko tracą klientów w krajach, które Kreml nazywa „przyjaznymi”. Według wyników pierwszego kwartału eksport rosyjskiego węgla spadł o 13%, a w marcu spadek sięgnął 17%, obliczyli eksperci z Centrum Indeksów Cen (CPI) Gazprombanku. Co miesiąc górnicy tracili około 3 mln ton eksportu, a ceny rosyjskiego węgla spadły do ​​najniższego poziomu od 3 lat: 95 dolarów za tonę w portach Dalekiego Wschodu (-6% od początku roku), 72 dolarów za tonę ton w Tamanie (-13% od początku roku) i zaledwie 61 dolarów w portach bałtyckich (-14%).

Indie, na które przypada około jedna trzecia rosyjskiego eksportu węgla, zmniejszyły zakupy w okresie marzec-maj o 22%, do 6,76 mln ton, wynika z szacunków firmy doradczej Bigmint. Eksperci CCI zauważyli także spadek eksportu do Turcji, Korei Południowej i Japonii.

Chiny dodały problemów spółkom węglowym – zwracają uwagę eksperci Instytutu Gaidar : największy odbiorca rosyjskich surowców wprowadził cła importowe na węgiel, które nie obowiązują innych dostawców – Indonezji i Australii, które wchodzą w skład strefy wolnego handlu z Chinami.
yosemitesam - #rosja #ukraina #wojna 
Zawrót głowy od sukcesów... :-)

Rosyjski przem...

źródło: weg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
@lasaghneboi:

Węgiel eksportowany w takiej skali nie jest na opał tylko do produkcji energii, której latem potrzeba również dużo (chłodzenie z reguły zużywa 3x więcej energii niż grzanie). Poza tym zapasy surowców energetycznych buduje się latem, więc jeśli ktoś teraz nie kupuje to znaczy, że ma albo weźmie od innego dostawcy.
  • Odpowiedz
@lasaghneboi: W artykule nie było aż takiego porównania

Jak podał Rosstat , w okresie styczeń-kwiecień zysk netto w sektorze wydobycia węgla spadł o 93%, czyli prawie 15-krotnie. Niecałe połowa firm z branży zakończyła pierwsze cztery miesiące 2024 roku na plusie, choć rok temu było ich dwie trzecie, a ich łączny wynik finansowy spadł trzykrotnie – do 72 miliardów rubli. Co druga firma według oficjalnych statystyk stała się nierentowna (52,4%), a
  • Odpowiedz