Wpis z mikrobloga

#tojestmultikonto #ciekawe

"ŻARÓWKI" DIODOWE z czasem się przegrzewają, co prowadzi do trwałego ich uszkodzenia. Jedną z przyczyn są nieprawidłowo wykonane, zbyt małe radiatory, które nie są w stanie odebrać ciepła od diod umieszczonych na płytce. Na zdjęciu poniżej znajduje się płytka aluminiowa (spodnia część płytki, na której zamontowano chipy diodowe). Ze względu na sposób wykonania (wybijanie za pomocą prasy hydraulicznej), płytki są powyginane na brzegach co zmniejsza powierzchnię styku płytki z kolejnym radiatorem umieszczonym w obudowie i utrudnia odprowadzania ciepła, co z czasem prowadzi do wypalenia chipów diodowych i uszkodzenia układu zasilania. Płytkę wyszlifowałem papierem wodnym (800) z dodatkiem (białej) pasty do zębów i wody na płaskiej powierzchni. Na brzegu widać ślad, jest to wklęsła część płytki, ale tych śladów było znacznie więcej, ja szlifowałem tę płytkę przez około 10 minut. To i tak jest mało odkształcona płyteczka, bo zdarzają się wybite przy pomocy zużytych wykrojników, które powodują znaczne odkształcenia aluminium, puste przestrzenie nie łączą się z głównym radiatorem, a ten też jest powyginany. Do tego dochodzi upakowanie wszystkich elementów w ciasnej, zaizolowanej przestrzeni, co utrudnia odprowadzanie ciepła, które niszczy półprzewodniki. Oraz dobieranie elementów "na styk" aby zmieściły się w obudowie. Mają przez to mniejszą wytrzymałość i powierzchnię oddawania ciepła, a pracują przy maksymalnym dopuszczalnym dla nich obciążeniu. Diody teoretycznie mogłyby świecić 20-30 lat, ale nie ma na to szans, bo układy elektroniczne są źle zaprojektowane i źle wykonane. Zamiast ekologii mamy więc inną nieekologiczną technologię.
tojestmultikonto - #tojestmultikonto #ciekawe

"ŻARÓWKI" DIODOWE z czasem się przegrz...

źródło: 20240624_045706

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Początkową powierzchnię styku (przed szlifowaniem) oceniam na ~ 30%. Płytka była przyklejona klejem (prawdopodobnie silikonowym, który miał w jakimś stopniu poprawić połączenie obydwu radiatorów).
  • Odpowiedz