Wpis z mikrobloga

Taki sobie zestaw wymarzyłem do pracy (programowanie) i gier.
OS Windows 10 (później pewnie 11) i Ubuntu.
No i pytanie - coś byście tu pozmieniali w tej konfiguracji?

Płytę, pamięć a zwłaszcza procek mam trochę taniej od producenta - tu jakbym chciał coś zmieniać musiałbym płacić cenę sklepową, więc pewnie by się nie opłacało. GPU już mam więc takie musi być.

Dysk 2x2TB planuję uruchomić w RAID0.
Bios wspiera Intel RST, który z kolei niezbyt się lubi z Linuxem
Może olać ten RAID0 i kupić 1x4TB i nie mieć żadnych zagadek przy instalacji Windowsa i Linuxa?
Ewentualnie zostawię 2x2TB dla Windows, a Ubuntu postawię na kolejnym dysku 1TB (coś tam znajdę w szafie)?
Mam nadzieje że ta płyta ogarnie opcjonalne bootowanie z macierzy Intel RST albo osobnego dysku? (instrukcja nie daje jasnej odpowiedzi)
Albo da się jakoś ogarnąć RAID softwarowy? Ale jak to zabootuje wtedy?

No i kompletnie nie mam zdania na temat chłodzenia procka - wybrałem na chybił-trafił, bo nic mądrego na ten temat nie znalazłem.
Zasilacz chyba spoko (mam kilka takich w różnych kompach i nie było żadnych problemów).
Do obudowy wychodzi mi, że powinno się to wszystko zmieścić.

Ceny z x-kom, ale nie jestem przywiązany do tego sklepu, chodziło o orientację.
Jeszcze zobaczę co tam wypadnie jak rozbiję świnkę skarbonkę, bo może mnie nie stać i zamiast dwóch zestawów pamięci i dwóch dysków będzie po jednym.

Procesor i9-14900KS
Płyta ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI
Pamięć 2x Kingston FURY Beast 32GB (2x16GB) ddr5 6000
Dysk 2x GOODRAM 2TB M.2 PCIe Gen4 NVMe PX700
Obudowa Phanteks XT Pro TG Black
Zasilacz Thermaltake GF A3 750W 80 Plus Gold ATX 3.0
Chłodzenie Silver Monkey X SNOWY BLACKOUT 360 3x120 mm
GPU RTX 4080

#pcmasterrace #komputery
  • 10
  • Odpowiedz
do pracy (programowanie)


@hellfirehe lepsze są Ryzeny 9 ( ͡º ͜ʖ͡º)

do gier


@hellfirehe lepsze są Ryzeny X3D.

Także nie wiem czy warto płacić " trochę mniej" za płytę i procek nie warte swojej ceny, później męczyć się z tym i płacić więcej w rachunkach za prąd. Ja bym się długo nie zastanawiał. Wypadłeś z rynku przez ostatnie 5- 6 lat czy co?

Jeśli jednak się upierasz
  • Odpowiedz
Aha, Dysk polecam jeden - 4TB. Raid w ssdkach nie daje przytłaczających zysków, a niesie ze sobą zwiększone ryzyko.

No i koniecznie bardzo regularne serwisy. To jednak intelowski i9 - najgorętszy i najbardziej nie do opanowania procek wschech czasów, tak czy siak przywyknij do temperatur rzędu 100 stopni.
@hellfirehe

( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
  • Odpowiedz
Dysk 2x2TB planuję uruchomić w RAID0.


@hellfirehe: chyba raid1.
Przy SSD nvme zwłaszcza - raid0 nie przynosi żadnych sensowych zysków (bo transfery praktycznie wysycają magistrale i tak), znacząco obciążają cpu (skoro przy takich transferach musi "składać dane" choćby nawet prosto, ale w dużych ilościach przepisywać w ramie - bo to się w cache nigdy nie zmieści), a jedynie znacząco zwiększają (do kwadratu) ryzyko awarii i wywalenia się w całości wszystkich danych...
  • Odpowiedz
  • 0
lepsze są Ryzeny


@majk3l: Nie chciałbym wszczynać świętej wojny, bo rozumiem wszystkie racje (i trochę już na Intela też mogę być "obrażony"), ale to co kolokwialnie nazwałem "trochę taniej" w moim przypadku to jednak dość istotnie taniej i konkurentem cenowym dla tej i9 jest powiedzmy najwyżej Ryzen 7 7700X :)
Po prostu mogę kupić procek Intela i płytę pod ten procek i DDR5 na tyle taniej, że nie opłaca mi się
  • Odpowiedz
  • 0
Przy SSD nvme zwłaszcza - raid0 nie przynosi żadnych sensowych zysków (bo transfery praktycznie wysycają magistrale i tak),

Aha, Dysk polecam jeden - 4TB.


@hrumque: @majk3l:
Dobra, to tu jestem przekonany.
W sumie to mam w komputerze 3x Force 510 960GB, z czego dwa w Intel RST RAID0 (C:) i jeden osobno (D:), to można sprawdzić :)
CrystalDiskMark w sumie faktycznie pokazuje że chyba nie warto.
Swoją drogą ciekawe skąd
hellfirehe - >Przy SSD nvme zwłaszcza - raid0 nie przynosi żadnych sensowych zysków (...

źródło: image_2024-06-23_205207278

Pobierz
  • Odpowiedz
Nie chciałbym wszczynać świętej wojny,


@hellfirehe: i słusznie, bo nigdzie się nie lubi fanbojów, ale my tak o tych Ryzenach nie bez powodu - tak po prostu wygląda obecna sytuacja rynkowa - wystarczy odpalić parę testów i porównać.

Coś przebąkują o nowszej generacji intela - Alder Lake. To wskakiwać na nową platofmę już by było pewnie warto, ale myślę, że to realnie tak min za 6-9 mies będzie do dostania, a
majk3l - >Nie chciałbym wszczynać świętej wojny,

@hellfirehe: i słusznie, bo nigdzie...
  • Odpowiedz
@hellfirehe prędkość zapisu jest zapisem do ramu/drivera softraid, a on pod maską pomału sobie zrzuca na dyski. A że tu ramkompa jest buforem a nie ram na SSD , to może tam całkiem dużo i szybko zebrac
  • Odpowiedz
  • 1
Coś przebąkują o nowszej generacji intela - Alder Lake


@majk3l: Arrow Lake ;)
Pewnie będzie niezły i zgadzam się że pewnie warto zaczekać.

a i pewnie promocji dla pracowników intela nie uświadczysz tak szybko


@majk3l: Tylko ja niedługo przestanę być pracownikiem - stąd i pomysł żeby na koniec sobie coś kupić i przyczyna dlaczego nie zaczekam na 15 gen.
Zwłaszcza że mam teraz i9-11900K i w sumie nic mu nie
  • Odpowiedz
  • 0
Z790 powinna wspierać procki 14-gen natywnie, a nawet jeśli nie to wspiera flashback


@majk3l: na liście wspieranych procków jest że od wersji bios 2002, a to bios z 2024/02/23 czyli dość nowy jednak.

Ale niezły ten flashback, podoba mi się.
"za moich czasów" jak coś poszło nie tak to sie trzeba było ratować drogim programatorem.
W końcu ktoś wpadł na to żeby programator był na płycie i czytał usb.
  • Odpowiedz