Wpis z mikrobloga

Zdarza mi się czasem pracować jako konsultat. Przypomniała mi się dziś jedno fajnie zlecenie którym chyba warto się podzielić.
Trafił mi się projekt ładnych pare lat temu w którym firma przeszła w chmure i koszty poleciały pod sufit. Miało być taniej, a było dużo drożej. Architekt twierdził że to tak ma być, bo duży ruch, koszty instancji etc. Miałem zweryfikować czy to ma sens, bo szef projektu zaczął coś nie ufać swoim "specjalistą". Firma mała ~100 ludzi. Nie bezpośrednio w branży it.
Projekt typowy. Zero dokumentacji architektury, spisanych decyzji po co i dlaczego coś mamy. Przeglądam sobie, sporo kasy idzie w bigqueryh (pewnie dużo danych mają), ale k8s i jakieś maszynki też swoje kosztuą. Widzę że mają parę instancji pod k8s i że hostują w nim aplikację która dostarcza kolejki. Pytam się po co im ta aplikacja zamiast jakiś pub/sub. Dostaje informacje że to dlatego że może być duży ruch, musi być wiele instancji bo wszystko musi zawsze działać. Ok, co to znaczy duży ruch? Deweloper co stawiał instancje nie wiedział xD PO mu tak powiedział, task był, to zrobił. No to pytanie do PO jaki ruch może być ile klientów etc. On powiedział że klientów dużo bo z 300 nawet. Tygodniowo xD. 300 osob korzystało z ich apki w tygodniu wysyłając pewnie po 100-200 requestów, bo to narzędzie wewnętrzne. Ale podobno operują na dużych danych. Jak dużych? Zaraz się dowiem bo mi wysle exela z nimi ;)
Duże dane według PO to takie że exel się nie otwiera na słabszych komputerach. Czy to coś ma wspólnego z kolejką? Nie ma xD, dane wrzucili na bigquery po kolejce latały requesty które triggerowały obliczenia na nich. No dobra to skąd te rachunki tak duże, jak danych tak mało? Mieli mały cron który pobierał statystyki. Po pobieraniu robił on pewną walidację używając do tego frameworka do testów odpalonego na folderze z całym projektem. Przy okazji odpalały się testy całego projektu które pobierały dane z biguqery (testy e2e?). Cron odpalany był pare razy na godzine xD 2k zł dziennie ich to kosztowało xD Dev zdawał sobie z tego sprawę, ale nikt mu nie powiedział że koszty mogą być problemem xD
A wracając do kolejek. Przeglądając jire znalazłem taska z gigantyczną ilością godzin zalogowanych na problemy z kolejkami. Wyglądalo że systematycznie po weekendach coś się psuje. Powiem tylko tyle że ktoś ustawił okno serwisowe podczas których kluster był aktualizowany etc, i aplikacja była źle skonfigurowana. Architekt na debugowanie ustawien okna serwisowego spędził 6 miesiecy (stawka oczywiście godzinowa xD). .Jednym z komentarzy było to że to ktoś z googla im psuje kluster co sobote xD. Nawet tickety w tej sprawie do googla słali ;)

Koniec końców koszty spadły do paru k, szef zwolnił architekta xD #programista15k #it #programowanie
  • 32
  • Odpowiedz
@pkh: miało być taniej

#!$%@? lol za każdym razem. Chmura nie jest po to by było taniej tylko prościej, zamiast teamu devOpsów zwykły CRUdiarz w terraformie stawia infre przez IaaC

Własne serwerki + kubernetes są 5 razy tańsze ale musisz mieć team ogarniętych sieciowców, adminów i devOpsów którzy wyklepia sporo CI/CD które taka chmura ogarnia od razu
  • Odpowiedz
Chmura nie jest po to by było taniej tylko prościej

@nad__czlowiek: Dokładnie, dodam tylko że ma być też łatwiej jeśli chodzi o capacity management. Jak jest dobrze napisane to przy małym ruchu kosztuje mało, ale duży też obsłuży. Na chmurze nie trzeba kupować sprzętu na zapas, żeby na przykład obsłużyć peak sprzedaży w black friday no i nie trzeba kombinować czy już zamawiać sprzęt czy jeszcze nie, jeśli ruch rośnie
  • Odpowiedz
dzięki za odpowiedź, jeszcze jak mogę to dopytam. Pytam jako laik więc się nie znam. Czemu coś co (wg mnie) robi się samo/automatycznie - kosztuje te 16zl za akcję?


@zybyzy: Nie coś co robi się samo, tylko coś co chodząc zużywa określone, płatne zasoby. Jak sobie puścisz crona co np. czyści katalog tmp to będzie to bezkosztowe.
  • Odpowiedz
: z tego co op napisał to cloud tutaj był najmniejszym problemem


@matt-pitt: wprost przeciwnie. On-premise by ci magicznie nie wygenerował kosztów dwa rzędy wyższych. Dostali by na to jeden serwer z limitem zasobów i choćby skały srały, to nie zrobiliby takiego burdelu.
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: dokładnie to co piszesz. pamiętam jak lekko ponad 10 lat temu korpo, w ktorym robilem poszlo all-in w chmurę własnie z tych powodów, a nie dlatego, że taniej. ba nawet im wyszlo, ze bedzie znauwazalnie drozej, ale uproszczenie wszystkiego naeutralizowalo wyzsze koszty. Plusem tez bylo to, ze placili co miesiac jedna fakture, nie trzeba bylo robic calych projektów z budżetem i project managerem / scrum masterem by zrobic migracje,
  • Odpowiedz
@pkh: Fajna historia. Napiszesz coś więcej o tym ile masz expa i jak zostałeś takim konsultantem ? Firma sporo kasy zaoszczędziła dzięki tobie, czy twoja stawka to jest % od takich oszczędności ?
  • Odpowiedz
via Android
  • 5
@eustach Ponad 12 lat doświadczenia w it. Pracowałem w software housie i najpierw jako outsourcing, z czasem zaczęli ludzie się bezpośrednio ze mną kontaktować. Nie robię tego na cały etat.
Stawka ustalona przeważnie przed (godzinowa) stała. Ale mniej więcej z informacją ile czasu potrzebuje.
  • Odpowiedz