Wpis z mikrobloga

Mały software house, trochę serwerów działających całą dobę, kilku pracowników - wychodziło około 16 tysięcy za prąd, nowa prognoza dostaliśmy na 31 tysięcy. Niby było to oczywiste bo tarcze się skończyły. Po nowym ładzie tracimy średnio 50 tysięcy, na prądzie 15 tysięcy na czymś znów kolejne xx tysięcy - niby obroty są ale jednak boli. Przychód w jakieś nierealnej liczbie ale zysk już niekoniecznie ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#pge #prad #oswiadczenie #pracait
  • 16
  • Odpowiedz
@janeknocny zobacz czy nie kasują was za moc bierną, coraz więcej firm dostaje od taurona większe rachunki właśnie z tego powodu. U nas w firmie musieliśmy zakupić sprzęt do kompensacji mocy biernej bo wychodziło 7k więcej na miesiąc z tego powodu. A cena urządzenia dwa razy tyle to szybko się zwróciło xD
  • Odpowiedz
  • 0
@markhausen: Przyznam że na temat prądu moje pojęcie jest zerowe ale to ciekawy trop, dzięki za radę. Wynajmujemy piętro w nowym biurowcu, muszę zerknąć bo przyznam że nigdy specjalnie mnie to nie interesowało ile na fakturze liczą sobie za "moc bierną".
  • Odpowiedz
@janeknocny a macie własny licznik taurona? Czy podlicznik od tego biurowca? W sumie to by było dziwne jakby oni was za takie coś kasowali, bardziej sam biurowiec powinien być w taki sprzęt wyposazony. Właśnie ten przykład który podałem dotyczy biurowca :) firma dla której pracuje postawiła mały biurowiec i nagle się okazało że dostajemy fakturę od Taurona z jakimiś kosmicznymi kwotami, okazało się że m.in. oświetlenie LED czy komputery dużo generowały
  • Odpowiedz
@markhausen to czy Tauron kasuje za moc bierna czy nie chyba nie zależy od wielkości firmy a umowy na jaką moc została zawarta. I fakt dość mocno potrafi podnieść rachunek.
  • Odpowiedz
@janeknocny: a probowaliscie pozbyc sie biura i przejsc na zdala? bo znam korpo gdzie z zapotrzebowania na kilka budynkow na calym swiecie przeszli na doslownie na piertro / kraj.
  • Odpowiedz
  • 0
@markhausen: Dzięki nie znam szczegółów, tylko opłacałem faktury zawsze bez pytania. Było 16 tysięcy miesięcznie nagle 31 tysięcy dlatego mnie zaskoczyli. Jutro zbadam temat ale może naprowadziłeś mnie na dobry temat bo parę pięter niżej coś montowali inna firma właśnie związanego z zużyciem prądu.

@janeknocny: a probowaliscie pozbyc sie biura i przejsc na zdala? bo znam korpo gdzie z zapotrzebowania na kilka budynkow na calym swiecie przeszli na doslownie na piertro / kraj.


@srgs Nie możemy mimo że bez problemu się da, klienci nie zgadzają się aby jakiekolwiek dane/systemy były obrabiane poza izolowaną siecią, nawet VPN odpadają. Niestety musi tak być
  • Odpowiedz
  • 0
@nad__czlowiek: o takich stawkach w fintechu słyszałem nawet większych tylko tam musisz naprawdę być dobry żeby się utrzymać albo jakaś egzotyka - znam firmę która prawie 60k płaciła za cobol + mainframe ibm, tylko ludzi od takich rzeczy w polsce pewnie jest z 10. U mnie 3 osoby przekraczają 20 tysięcy, cała reszta w okolicy 10 tysięcy po podatkach na czysto, junior 5,5 tysiąca, warmińsko-mazurskie miasto z dość tanimi mieszkaniami.
  • Odpowiedz
@janeknocny: Hm, 31k za miesiac to przy 2pln za 1kwh to 20kW ciągłego poboru. Macie aż tak dużo serwerów?
Może was w jakiś dziwny sposób refakturują albo ktoś inny jest podpięty pod ten sam licznik. 20kW to jest pół szafy serwerów na luzie xD
  • Odpowiedz
  • 0
Macie aż tak dużo serwerów?


@e_mati: Tak, 18 a kilka to maszyny 4U, niektóre mają zerowe obciążenie i uruchamiane do pracy ale są też jednostki dwuprocesorowe z 3-4 GPU czasami po 10-15 dni na load 100%.

Chyba dobrze że tym się zainteresowałem bo zawsze gdzieś tam asystent się tym zajmował jak i wynajem tego budynku a ja skupiałem się na pracy. Dostałem dokumenty i jest tam opłata za przekroczenie mocy(?) i to dość spora. Wołam cię @markhausen bo dużo napisałeś, nie ma nic na fakturze za bierną ale chyba zagadka
  • Odpowiedz
Tak, 18 a kilka to maszyny 4U, niektóre mają zerowe obciążenie i uruchamiane do pracy ale są też jednostki dwuprocesorowe z 3-4 GPU czasami po 10-15 dni na load 100%.


@janeknocny: Ah, no to sporo tłumaczy, ale i tak dużo. Tbh przy tej ilości sprzętu i rachunkach może być też sens popatrzeć za wymianą na nowszy sprzęt (obv w zaleznosci od tego co teraz macie), w szczególności jak dodatkowo płacicie
  • Odpowiedz