Wpis z mikrobloga

Mirki, zacząłem się bawić w #budowadomu i mam zagwozdkę z żaluzjami fasadowymi. W salonie oglądałem żaluzje Portos i Pani strasznie polecała do nich silniki Somfy ze sterowaniem z pilota (bez przycisku na ścianie)... Do tego odradzała te sterowane z przełącznika na ścianie bo się nimi ciężko ustawia nachylenie lamelek. Faktycznie, albo miała tam jakiś gówniany przycisk albo dramatycznie się tym steruje. Ponadto jakoś nie chciałbym się ładować w Somfy (w szczególności tą opcję bez przycisku w ścianie). Wolałbym to oprzeć o #homeassistant lub suple/exta, ewentualnie przyciski w ścianach.

W jakie silniki do tych rolet się wpakować? Rozumiem, że jeśli wezmę te klasyczne, odradzane przez handlowca, to bez problemu np. upcham w puszce moduły od Zamela i sam sobie tym wysteruje? Czy w tym przypadku ustawienie kąta nachylenia lamelek będzie bardziej precyzyjne niż przy przycisku w ścianie? Fajnie gdyby jakiś Mirek, który ma takie moduły w ścianach dał feedback ;)

Chyba, że pierdziele bez sensu i da się to jakoś łatwiej/lepiej zrobić? ¯_(ツ)_/¯

#budujzwykopem #smarthome
  • 4
  • Odpowiedz
Programujesz sobie w systemie automatyki: jedno kliknięcie, ruch o 10% w jedną lub drugą stronę i masz praktycznie precyzyjne ustawienie. Z tym, że trzeba to dobrze skonfigurować, pomierzyć czasy ruchu lamelki i takie tam. Ja mam u siebie ustawione akurat w innym systemie, klik i zmiana co 25% i mi to w zupełności wystarcza.
  • Odpowiedz
Sprzedam Ci teraz dwie uniwersalne zasady, które oszczędzą Ci frustracji na przyszłość.
1. Budujesz dom, więc najlepiej robić smartdom na kablach, nie do puszkowych sterownikach. Jak już koniecznie chcesz mieć te sterowniki, to i tak dobrze jest kable doprowadzić w jedno miejsce i potem w razie awarii masz do sterownika łatwy dostęp. No ale jak już będziesz mieć kable w rozdzielni to przecież nie założysz pojedynczych modułów, tylko pójdziesz coś w rodzaju
  • Odpowiedz
  • 0
@ProgramistaNaBudowie: wtedy bym musiał iść w tak rozbudowany smart home jak u Ciebie, a chyba nie potrzebuje aż tak dużo bajerów ;) rolety, brama, może kilka ledów, jakieś czujniki i w zasadzie tyle

@slusar_o2: tylko tak jak wyżej napisałem, nie potrzebuje jakiegoś super systemu smart home. Idealnie byłoby wszystko wysterować z supli, ewentualnie jakieś zigbee i pchać do HA. Chociaż jak tak teraz myślę, to może faktycznie nie głupim pomysłem
  • Odpowiedz
@sprayy: to jeszcze dodam, że TERAZ wydaje Ci się, że nie chcesz zaawansowanego systemu, a potem będziesz sobie pluł w brodę :P Ja tak mam, jak budowałem to się śmiałem na ch*j komuś jakieś lampki z telefonu. A potem. hmmm fajnie by było jednak otwierać bramę z alarmu. A jak się otwiera brama to może by się światła na podjeździe zapaliły? i tak dalej, tylko już było za późno i musiałem
  • Odpowiedz