Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (997)

Rosja
Przewodniczący komisji spraw zagranicznych i europejskich oraz parlamentarzyści z 19 krajów, w tym Łotwy, a także Parlamentu Europejskiego wydali wspólne oświadczenie, w którym wzywają kraje G7 do zapomnienia o półśrodkach i skonfiskowania wszystkich 300 miliardów euro zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego. Wspólne oświadczenie uprzedza oczekiwaną decyzję przywódców G7 (Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Wielkiej Brytanii i USA) na ich nadchodzącym spotkaniu w sprawie tego, czy – i w jaki sposób – przejąć zamrożone prawie 300 miliardów euro rosyjskich aktywów państwowych w krajach zachodnich od czasu rozpoczęcia przez Rosję wojny na Ukrainie w lutym 2022 r.
Źródło

Ukraina
Żądania Putina, aby Ukraina opuściła terytoria czterech ukraińskich obwodów w zamian za zawieszenie broni i rozpoczęcie rozejmu, nie mają nic wspólnego z pokojowymi zamiarami, są jedynie sposobem na kontynuację rosyjskiej wojny agresywnej. Poinformował o tym sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w piątek w Brukseli. Taka propozycja w istocie oznacza, że ​​Rosja chce uzyskać prawo do okupowania jeszcze większej liczby ziem ukraińskich na Ukrainie, które uważa za nieukraińskie. Pokazuje to, że nie jest to oferta złożona w duchu dobrej woli. Oferta ta oznacza, że ​​Rosja musi osiągnąć swoje cele militarne i oczekuje, że Ukraina odda znacznie większy obszar ziemi,” – powiedział. Stoltenberg.
Źródło

„ Co mogę powiedzieć? Te przesłania mają charakter ultimatum, nie różnią się od innych ultimatum, które on wcześniej stawiał ” – podkreślił prezydent. „To nowa fala tego nazizmu, rosyjskiego nazizmu. On chce, żebyśmy oddali nie tylko część naszych tymczasowo okupowanych terytoriów, ale także te niezamieszkane” – dodał Zełenski. Prezydent podkreślił, że nie będzie zamrożonego konfliktu z Rosją.
Źródło

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że ministrowie obrony państw Sojuszu nie osiągnęli porozumienia w sprawie planu finansowego dla Ukrainy, który przewiduje przeznaczenie rocznej pomocy w wysokości 40 miliardów euro rocznie. „Nadal musimy pracować nad uzgodnieniem naszych stanowisk w sprawie wielkości długoterminowej pomocy finansowej i wejścia Ukrainy na szczyt w Waszyngtonie” – powiedział Stoltenberg. Media już wcześniej informowały, że Stoltenberg porzucił plany utworzenia pięcioletniego funduszu pomocy wojskowej dla Ukrainy po napotkaniu sprzeciwu członków sojuszu.
Źródło

Białoruś
Prezydent Polski Andrzej Duda chce, aby Białoruś, Ukraina, Mołdawia, Gruzja i kraje Bałkanów Zachodnich znalazły się w strefie bezpieczeństwa Inicjatywy Trójmorza. Mówiono o tym podczas kongresu Inicjatywy Trimoria w Lublinie. Zaznaczył, że w związku z rosnącym zagrożeniem ze strony Rosji dla całej przestrzeni tej części Europy trwają dyskusje na temat rozwoju infrastruktury w ramach inicjatywy również do celów wojskowych.
Źródło

Litwa
Piątek jest na Litwie Dniem Żałoby i Nadziei, święto państwowe poświęcone pamięci i uhonorowaniu ofiar deportacji przeprowadzonych przez sowieckie NKWD po włączeniu Litwy do ZSRR. W południe na Placu Niepodległości w Wilnie zostaną wywieszone flagi państwowe, a po tej uroczystości odbędzie się Marsz Pamięci.
Źródło

Łotwa
Prokuratura Generalna Łotwy rozpoczęła sprawdzanie działalności urzędników odpowiedzialnych za realizację projektu Rail Baltica, którzy bez zgody zaciągnęli zobowiązania wobec budżetu państwa, podpisując umowy na roboty budowlane mostu kolejowego , nasypu kolejowego i zespołu dworca centralnego, a także stacji kolejowej Riga Airport Rail Baltica wraz z infrastrukturą towarzyszącą – podała prokuratura.
Źródło

Estonia
Minister obrony Hanno Pevkur (RE) powiedział, że nie zrezygnowano z konieczności znalezienia 1,6 miliarda euro na zakup amunicji, ale jednocześnie nie można rozdzierać kraju nowymi podatkami i pożyczkami. Zdaniem Pevkura kwestia 1,6 miliarda dolarów nie jest powodem do dymisji kanclerza MON Kusti Salmiego i szefa Sił Obronnych Martina Herema.
Źródło

Polecam:
Zapraszamy na dwudzieste trzecie wydanie naszego projektu, wydawanego pod tagiem PiątkowyNasłuch, w którym polecamy Państwu kilka wybranych przez nas, najciekawszych - w naszej ocenie - podcastów, rozmów i debat dotyczących wspólnej przestrzeni byłej I Rzeczpospolitej.

Piątkowy nasłuch CW (23)

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  • Odpowiedz