Wpis z mikrobloga

@janusz-lece: Mam gruntową Nibe F1245 jakoś 4 rok. Ja mniej więcej wiedziałem jaki grunt miałem jak próbowałem wiercić studnię - glina. Zrobiłem odwierty z lekkim zapasem. Do tego chłodzę latem niemal za darmo i sobie chwalę.
  • Odpowiedz
@janusz-lece: Polskiego masz jeszcze Galmeta. Mam od nich pompę powietrze woda i jest spoko. Gruntowej nigdy nie brałem pod uwagę ze względu na koszt odwiertów 2x 100m lub 3 x 70m.
  • Odpowiedz
  • 0
Ja mniej więcej wiedziałem jaki grunt miałem jak próbowałem wiercić studnię - glina.


@mirekwirek: glona to dobrze, czy zle (dla wymiennika pionowego)? Jakie odwierty robiles i jaka moc pompy?
  • Odpowiedz
@janusz-lece u mnie firma mówiła o 2 lub 3 odwiertach na 150 m co spowodowało że koszt inwestycji był droższy o około 25-30 tys zł i chyba nigdy by się nie zwróciło
  • Odpowiedz
  • 1
mnie firma mówiła o 2 lub 3 odwiertach na 150 m


@noise6: powyzej 100m, trzeba miec zgode kogos od gornictwa, to iles czasu zajmuje i kosztuje (slyszalem na roznych filmikach na ytb)
  • Odpowiedz
@janusz-lece mam Nibe F1245 wykonawca zbyt zabiegany żeby go polecać, ciągle w niedoczasie. Dobrze wiedziej jaki jest przekroj ziemi bo lepiej mozna dobrać dlugosc odwiertów. Robiac projekt wyciąa sie przekroje odwiertów z okolicy i mozna ustalić jakie sa mniej wiecej warstwy. Teraz fhyba widzialem ze stawka za metr odwiertu to ok 80-100zl i o tyle droższa jest gruntowa od powietrznej
  • Odpowiedz
@janusz-lece pompa kosztuje 20-50 tys w zaleznoeci od marki, mocy czy ze zbiornikiem od razu(all in) czy zniornik osobno. Podpeczenie wszystkiego kiedys dalem 8tys ale dzis to pewnie z 16tys. odwierty sie zgadzaja
  • Odpowiedz