Wpis z mikrobloga

Zapisałem się na wycieczkę przez internet z określonym terminem i wpłaciłem zaliczkę. Czy mogę skorzystać z 14-dniowego prawa do odstąpienia od umowy zawartej na odległość i uzyskać pełen zwrot zaliczki? W regulaminie jest, że taka rezygnacja wiąże się z naliczeniem kosztów procentowo wartości wycieczki (pełnej kwoty, nie tylko zaliczki). Im bliżej dnia wycieczki, tym większy % potrącają w przypadku rezygnacji. W regulaminie jest także zapis "Klient, który zawarł Umowę o udział w Imprezie turystycznej poza lokalem przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta, może w terminie 14 dni od dnia jej zawarcia odstąpić od niej bez podawania przyczyny i ponoszenia kosztów, chyba że negocjacje ustne, na podstawie których została zawarta Umowa, były prowadzone w oparciu o wcześniejsze zamówienie złożone przez konsumenta.".

Biuro twierdzi, że nie mogę się powołać na ten punkt regulaminu, ponieważ dotyczy jedynie ściśle wymienionych w ustawie sposobów zawarcia umowy poza lokalem przedsiębiorstwa. Wiadomość wygląda jak kopiuj-wklej, ponieważ chciałem zrezygnować powołując się na 14-dniowe prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość, a nie na ten punkt. W umowie nie ma żadnego zapisu odnośnie umowy zawieranej na odległość (jaką jest umowa zawierana przez internet?).

Kto ma racje w tej dyskusji, mogę zrezygnować i uzyskać pełen zwrot, czy mają prawo mnie naliczyć? Będę wdzięczny za pomoc.
#prawo #pytaniedoeksperta #prawnik
  • 19
  • Odpowiedz
@justAnotherOne: Czekaj czekaj. Zaliczki czy zadatku?

Jesli usluga nie zostala wykonana zaliczka jest zwracana w calosci - niezaleznie od przyczyn niewykonania.

Zadatek nie.

Jak beda robic problemy to pierwszy lepszy prawnik i masz po temacie. Pytanie tylko ile bylo tej zaliczki. Bo jak mniej niz wyjdzie prawnik to bez sensu :)
  • Odpowiedz
@gorzki99: Właściwie wychodzi na to, że opłaciłem rezerwację, poprzez wpłatę zaliczki - "rezerwacja jest już potwierdzona na podstawie opłaconej zaliczki".

Wpłaciłem tego prawie 1000 zł, przy warunkach które oni proponują, odzyskam niecałe 200 zł.
  • Odpowiedz
@justAnotherOne „Konsument, który zawarł umowę o udział w imprezie turystycznej poza lokalem przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta, może w terminie 14 dni od dnia jej zawarcia odstąpić od niej bez podawania przyczyny i ponoszenia kosztów, chyba że negocjacje ustne, na podstawie których została zawarta umowa, były prowadzone w oparciu o wcześniejsze zamówienie złożone przez konsumenta.” art. 47 ust. 7
  • Odpowiedz
@justAnotherOne : Na jakiej podstawie? Na podstawie prawa do odstąpienia od umowy zawartej na odległość?

Ja caly czas staram sie to powiedziec. Napodstawie roznicy pomiedzy zaliczka a zadatkiem. I tym ze nie doszlo do wykonania uslugi na jaka byla wplacona zaliczka. Dlatego odsylalem do wujka googla zeby se ta roznice wygooglac. I wyroki sadowe na ten temat.

A teraz wybaczcie za cwile zaczyna sie grill ma ogrodku wiec oit of wykop :)
  • Odpowiedz
@NowyStaryMirek: żeby dostać prawnika z urzędu musialby wykazać złą sytuację finansową. Chyba kupowanie wakacji za kilka tysięcy już temu przeczy. Co do rzecznika on mu co najwyżej pomoże napisać pozew. A gdzie ogarnięcie całego postepowania potem?
  • Odpowiedz
@Adams_GA Rzecznik ma kompetencje do występowania w imieniu konsumenta. Uważam, że ta sprawa jest bardzo prosta i nie trzeba prawnika, Sędzia podpowie. Zresztą jak Rzecznik zainterweniuje to prawdopodobnie nie dojdzie do pozwu.
  • Odpowiedz
@NowyStaryMirek: no ma a widziałeś kiedyś żeby to zrobił? Możemy rozmawiać teoretycznie albo praktycznie. Co do drugiego stwierdzenia również chyba nie masz pojęcia o czym mówisz. Przedsiębiorcy dobrze wiedzą że powiatowy rzecznik nic im nie zrobi
  • Odpowiedz