Wpis z mikrobloga

#gni #fintwit #gielda #finx A dziś o tym dlaczego otworzyłem konto maklerskie w PKOBP.
TLDR: Zdecydowała wielkość i stabilność banku. Nie patrzyłem na prowizje od transakcji(😂)

Przy wyborze konta maklerskiego nie kierowałem się niczym innym jak bezpieczeństwem hajsu. Jako iż byłem i nadal jestem zadowolonym klientem Banku PKOBP, myślałem sobie: Mają zajebistą aplikację iPKO, super konta walutowe, największy bank w Polsce... co może pójść nie tak... "#!$%@? będzie dobrze, przynajmniej hajs będzie bezpieczny" :D i tak oto podjąłem decyzję :) Po założeniu konta wyszło parę kwiatków. Aplikacja supermakler na telefon wyglądała #!$%@?, webowa tak samo, można by rzecz iż był to powrót do HTML z lat 2000-2010 xD Drogie prowizje... Dopiero ostatnio zaktualizowali wygląd i jakoś to zaczyna wyglądać. Aktualnie poza wysokimi prowizjami najbardziej wkurzającą rzeczą jest brak możliwości śledzenia w czasie rzeczywistym mojego portfela dla spółek zagranicznych :/ Status portfela jest uaktualniany tylko raz dziennie przy otwarciu giełdy, także musiałem sobie stworzyć własnego excella w google sheet co mi monitoruje mój portfel w czasie rzeczywistym. Z plusów to uwielbiam błyskawiczne przelewy pomiędzy kontem osobistym a rachunkiem maklerskim i to jest zajebiste. Poza kupowaniem akcji, nie korzystałem z innych możliwości zakupu innych instrumentów finansowych jak opcje, obligacje czy CFD. Także o tym nie mogę się wypowiadać, ale strzelam że pewnie prowizje też są wysokie. A no i brak powiadomienia na aplikacji mobilnej jak przychodzi dywidenda na konto xD to z kolejnych minusów. Powoli będę migrował z PKOBP na XTB dla spółek krótko terminowych, ale na pewno nie zmigruje do końca bo jednak cenię sobie stabilność banku i spółki dywidendowe/długo terminowe będę trzymał w PKOBP. Na dole aktualny screen z portfela w PKOBP. W kolejnym wpisie opiszę co się u mnie działo przez ostatnie 2 tyg. Pozdrawiam.
gni_ - #gni #fintwit #gielda #finx A dziś o tym dlaczego otworzyłem konto maklerskie ...

źródło: image

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
@gni_: ja peirdole az nawet nie wiem jak to skomentowac to zostawie taki wysryw. Tez mam iko jak o glowne konto, ale mam tez 5 innych, ktorymi #!$%@? w zaleznosci od tego co mi potrzeba/bardziej pasuje. Ale otwieranie konta maklerskiego w pko to idiotyzm do potegi, gdzie przy takim XTB nie maja podejscia. Jakie gwarancje? Akcje sa twoje i ci nic nie zabiora jak upadnie makler, chyba ze masz wolne srodki
  • Odpowiedz
@gni_ domy maklerskie są niezależne od banków i na oddzielnych rozliczeniach , które są jedynie wykazywane w wynikach rocznych skonsolidowanych tych banków .
zabezpieczenia depozytow użytkowników domów maklerskich czy brokerów działających w polsce i regulowanych przez knf są wszędzie takie same i nie myśl , że jak taki dom maklerski upadnie uzyskasz coś więcej niż to wynika z tych przepisów . stąd np xtb które wypłaca dywidendy co roku jako spolka notowana
  • Odpowiedz
@gni_: sprawdź sobie jak nawet minimalne różnice w prowizjach wpłynęłyby na to ile miałbyś hajsu wrzucając w 1990 10000 pln i wyjmując w 2024, wyniki cię zszokują i zorientujesz się dlaczego nawet 0.1% prowizji jest istotne
  • Odpowiedz
  • 0
@CamusVevo @essalysolu @micomak Dziękuje za opnie. Faktycznie w przypadku bankructwa domu maklerskiego akcję muszą przejść na inny DM, więc nie ma co się martwić. Nie pozostaje nic innego jak zmigrować akcję z PKOBP do XTB. Może w przyszłym tyg znajdę trochę czasu to się wybiorę do biura i wypełnię formalności żeby przenieść akcje do XTB. Pisałem już wcześniej że się dopiero co uczę "inwestowania na giełdzie" :) xD
  • Odpowiedz
  • 0
@essalysolu Znając moje szczęście to wtedy wszystkie moje spółki pójdą w górę o 1000% (°° Dodatkowo w DM PKOBP przy sprzedaży akcji pieniądze nie są od razu dostępne do wyciągnięcia bo muszą zostać zaksięgowane na rachunku i wtedy dopiero można przelać hajs. No i jeszcze sam przelew pomiędzy PKOBP na XTB będzie szedł 2-3dni a sporo się może wydarzyć jeszcze wtedy na
  • Odpowiedz
@gni_: makler jest od kupowania a nie oglądania, google finanse jest super do śledzenia giełdy jak chcesz
Ale nie ma co pielegnować nawyku gapienia się na akcje tylko po to żeby się gapić bo łatwiej o podejmowanie impulsywnych decyzji

No chyba że grasz CFD day trading, to wtedy problem
  • Odpowiedz