Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (986)

Rosja
Rosyjskie firmy surowcowe próbując przeprowadzać transakcje finansowe z chińskimi partnerami zaczęły stosować nową metodę płatności – kryptowalutę. Co najmniej dwóch głównych producentów metali (obaj nie są objęci sankcjami) zaczęło używać monety stablecoin Tether Holdings i niektórych innych kryptowalut do rozliczania międzynarodowych transakcji z głównie chińskimi klientami i dostawcami. W niektórych przypadkach płatności przechodzą przez Hongkong. Fakt, że duże rosyjskie firmy zwracają się w stronę blockchain, podkreśla długoterminowy wpływ międzynarodowych ograniczeń w odpowiedzi na wojnę.
Źródło

Ukraina
W Pradze premier Denys Shmyhal odbył robocze spotkanie z grupą przywódców UE, gdzie omówili realizację inicjatywy artyleryjskiej, na którą zebrano już ponad 1,6 mld euro. Podczas dwustronnego spotkania z panem Fialą omówili realizację inicjatywy artyleryjskiej, na którą zebraliśmy już ponad 1,6 miliarda euro. Zależy nam, aby amunicja docierała na czas, systematycznie i zgodnie z harmonogramem już od czerwca” – napisał.
Źródło

W maju 2024 r. Rada Najwyższa zarejestrowała projekt ustawy nr 11256, który przewiduje podwyżkę podatków od wyrobów akcyzowych na Ukrainie. Przewiduje w szczególności pięć kroków mających na celu podwyższenie akcyzy na paliwa do 2028 roku. Jeśli ta ustawa zostanie przyjęta, Ukrainę czeka gwałtowny wzrost cen paliwa.
Źródło

Rząd rozważa możliwość podwyższenia stawek podatku od towarów i usług (VAT) oraz cła wojskowego. Można mówić o wzroście pierwszego o 3 p.p. do 23%, drugiego o 3,5 p.p. do 5%. Taka podwyżka stawki VAT potencjalnie przyniesie do budżetu państwa dodatkowe 93 miliardy hrywien w skali roku. Doprowadzi to jednak do osłabienia popytu konsumenckiego, bezpośredniej presji inflacyjnej i wzrostu atrakcyjności programów ulg podatkowych „eksportowych” (przy zerowej stawce VAT niektórzy eksporterzy będą zawyżać wolumen zakupionych towarów z VAT, aby otrzymać zwroty).
Źródło

Białoruś
Kilku specjalnych sprawozdawców ONZ natychmiast zwróciło się do Białorusi z prośbą o przekazanie informacji na temat stanu więźnia politycznego Pawła Kuczyńskiego , który cierpi na agresywną postać nowotworu – chłoniaka Hodgkina. Przedstawiciele ONZ zwrócili się o informacje nie tylko na temat warunków jego przetrzymywania, ale także zasadności pozbawienia go wolności. W piśmie wyrażono zaniepokojenie rzekomym odmową Kuczyńskiemu odpowiedniej opieki medycznej oraz nieadekwatnością warunków przetrzymywania w areszcie dla jego stanu zdrowia. Specjalni sprawozdawcy zauważyli, że międzynarodowe standardy praw człowieka zabraniają tortur i złego traktowania poniżającego godność ludzką.
Źródło

Litwa
Według wywiadu sytuacja bezpieczeństwa w kraju nie uległa zmianie, ale w ostatnim czasie wzrosła liczba incydentów związanych z wrogimi państwami - powiedział A. Pocius, szef NSGK. Według niego, zgodnie z oceną organów wywiadowczych, obecnie tło zagrożenia nie uległo zmianie. "Sytuacja bezpieczeństwa nie pogorszyła się, wskaźniki nie wzrosły do wyższego poziomu. Powiedziałbym, że sytuacja jest monitorowana, stale oceniana" - zapewnił. Przyznał jednak, że obecnie odnotowuje się więcej drobnych incydentów. "Drobne incydenty są odnotowywane - takie jak profanacja pomników, próby wywołania pewnego rodzaju konfliktu w krajach. Ale nie są to bardzo poważne incydenty lub sabotaż", powiedział przewodniczący NSGK.
Źródło

Łotwa
Ministerstwo Obrony Łotwy planuje do października zakończyć realizację pierwszej fazy planu wzmocnienia wojskowego i fortyfikowania wschodniej granicy w ramach Bałtyckiej Linii Obrony, powiedział dowódca Narodowych Sił Zbrojnych (NBS) gen. Leonids Kalniņš.
Źródło

Estonia
Tallinn podjął decyzję o zaprzestaniu wynajmu powierzchni biurowych Estońskiemu Kościołowi Prawosławnemu (MPEÕK) Patriarchatu Moskiewskiego. Pod koniec lipca MPEÕK musi opuścić teren swojego biura przy ulicy Pikal. Kościół otrzymał go od rządu centralnego na czas nieokreślony w dzierżawę w 2005 roku na podstawie zarządzenia władz miasta Tallinn. Powierzchnia wynajmowanej powierzchni wynosi 270,3 m2, a jej wynajem kosztuje kościół 819,48 euro miesięcznie.
Źródło

Polecam:
"Dzisiejsza Europa jest wielokrotnie bardziej zagrożona przez Rosję, niż była przed ostatnią wojną. (...) Bez amerykańskich dywizji w Niemczech, bez szóstej floty amerykańskiej koło Neapolu, bez samolotów i rakiet Strategic Air Command, w Europie panowałaby panika. Panika przed Rosją, połączona z najbardziej kapitulacyjnymi nastrojami. Gdyby nie było Amerykanów, trzeba by wszędzie faszyzmów i dyktatur wojskowych, by powstrzymać zachodnie narody przed rzuceniem się do stóp Moskali z błaganiem o litość. " - przy okazji dzisiejszego komentarza, warto aby w tle pozostawały te słowa sprzed kilku dekad, napisane przez Wacława A. Zbyszewskiego, słynnego "W.A.Z." z paryskiej Kultury, znakomitego publicysty, do którego artykułów wracam równie często, jak do dzieł Adolfa Bocheńskiego, czy Józefa Mackiewicza.

Komentarz tygodnia na naszym portalu
Trudne sprawy

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  • Odpowiedz