Wpis z mikrobloga

#elektryka Robię sobie skrzynkę i mam taką rozkminkę. Urządzania typu bezpieczniki czy licznik jednofazowy mają styki L i N. Będzie duży przypał jak włożę wtyczkę zasilającą tę skrzynkę odwrotnie i na styki L pójdzie N, a na N pójdzie L?
Chodzi o to, że mam przedłużacz, z jednej strony wpinam go do gniazdka a z drugiej strony jest wpięty do skrzynki rozdzielczej i tam jest licznik energii jednofazowy, RCD i nadprądowy. O ile dla wyłączników nie ma to znaczenia, a jak dla licznika?
  • 3
  • Odpowiedz
@Chris_Karczynski: Nie powinno mieć to wpływu na działanie licznika. W wyłączniku róznicowoprądowym jednofazowym też nie powinno być żadnego problemu. Ważne żeby PE był na swoim miejscu.
Ale jest to ważny problem dla wyłączników nadprądowych, bo będą wyłączać neutralny, a faza zostanie na urządzeniu. Już lepiej żeby ich w ogóle nie było niż żeby ktoś został porażony, bo myślał że jest wyłączone.
Jeśli chcesz wyłączniki to są dostępne dwupolowe.
  • Odpowiedz
@Chris_Karczynski przydałoby się wykonać jakieś zabezpieczenie przed złym podłączeniem + wtyczkę z możliwością obrócenia. Co doczabezpieczen to może udałoby się dopasować jakiś czujnik zaniku fazy? Bo jedyne co mi przychodzi do głowy to stycznik z wpięta diodą
  • Odpowiedz