Wpis z mikrobloga

Webmasterzy, admini i innej maści sieciowcy! Zapraszam do podzielenia się doświadczeniem;) Mam pomysł na serwis, ale odnośnie tworzenia stron, to wiem tyle, ile daje mi HTML4 i darmowe konto 20mb...

Stronka miałaby zbierać opinie klientów odnośnie pewnego produktu (niestety nie mogę powiedzieć jakiego, bo nie znalazłem podobnego serwisu, więc póki co mam wyłączność na pomysł). W serwisie powinien być system logowania, żeby dodawać opinie, dostęp bez logowania do bazy danych opinii, google mapa z oznaczeniem, gdzie dany produkt został zakupiony. Ogólnie sens tego serwisu miałby brzmieć: "chcesz kupić X, to zobacz gdzie i od kogo tego NIE kupować"

Teraz pytania;)

1. Ile kosztowałoby utrzymanie takiego serwisu, tj. domena, miejsce na serwerze bez ograniczenia transferu? (1GB miejsca powinno wystarczyć, bo to będzie praktycznie czysty tekst, a ewentualne zdjęcia można linkować z imageshack)

2. Przy jakim ruchu, czy ilości użytkowników, serwis zacząłby na siebie zarabiać i jaki byłby najlepszy reklamodawca (google?).

3. Czy jest sens pchać się w coś takiego, jeśli pół życia zajmuje mi praca zawodowa w zupełnie innym temacie?
  • 8
@kaef: 1. Z domeną jeśli nie było by dużego obciążenia to pewnie około 120zł rocznie.

2. To zależy od klikania w te reklamy - ciężko powiedzieć, google jest kapryśne czasami :P Są jeszcze AdTaily z tych o niezłych zarobkach :)

3. Jasne, że jest - pytanie jak szybko potrafisz się uwijać :) Potem możesz kogoś zatrudnić na umowę zlecenie, do sprawdzania emaili itp.
@damianpiwowarski: Zapewne ogrom myślenia, kombinowania, szukania znajomych, którzy pomogliby budować serwis, ewentualna wypłatka dla specjalisty, który będzie grzebał w PHP i innych dialektach. Poza tym wspomniany koszt utrzymania serwera, domeny, pozycjonowanie, ewentualna reklama, żeby szybciej się dostać do targetu. Jak już ruszy, to siedzenie i moderowanie, tym bardziej, że marzy mi się weryfikacja opinii poprzez dokumenty i zdjęcia produktu X, żeby serwis był jak najbardziej wiarygodnym odzwierciedleniem sytuacji na rynku... irlandzkim:D
Jest też pytanie, jak drogi jest ten produkt i jak bardzo potrzebny i jak często jest kupowany przez Kowalskiego. W Polsce takie strony nie są popularne, bo są zalewane przez całe masy fałszywych opinii (opineo, czy oceny sklepów na ceneo, skąpcu, nokaucie)
1. Domenę .pl kupisz za 1zł/rok (odnowienie po roku ~50-130zł), serwer jeżeli planujesz na poważnie ruszyć i planujesz jakąś kampanie reklamową w granicach 20zł/miesiąc (vps), chociaż sądzę, że na zwykłym wirtualu na początku pociągniesz (~10zł/ miesiąc)

2. Nie ma jako takiego przelicznika. Jeżeli większość odwiedzin będą to nowe odwiedziny a nie powracające na początku będziesz mógł zarabiać na reklamie kontekstowej (np. AdSense/Kontekst). W przypadku gdy odniesiesz sukces najbardziej dochodowe jest stworzenie własnego
Generalnie od strony technicznej to mozesz zarowno zwerbowac kogos od LAMP (Linux Apache PHP MySQL) lub sprobowac z jakims gotowym CMS-em (google: Content Management System), ktory ustawisz pod wlasne potrzeby.