Wpis z mikrobloga

#tojestmultikonto #elektronika #diy

Zlutowanie dwóch drutów 2.5 mm² moją lutownicą pracującą w przedziale 11.6 - 16.1 VDC wymaga ~ 17 W mocy, a zlutowanie 4 drutów 2.5 mm² wymaga użycia mocy maksymalnej ~ 20 W. Rezystancja grzałki to 12.4 Ω. Grot z bolca od wtyczki 4.8 mm wbity w wentyl rowerowy, w środku grzałka z drutu oporowego Kanthal A1 0.3 mm (60 ciasno nawiniętych zwojów) na ceramicznej rureczce 2 mm), wentyl dodatkowo zasypany piaskiem kwarcowym (zamiast piasku kwarcowego można użyć drobno zmielonego szkła z żarówki) i uszczelniony szkłem wodnym. Zespół grzałka - grot mieści się w obudowie 60 W lutownicy na 230 VAC. Pustą przestrzeń w obudowie zasypałem perlitem ogrodniczym, sprawia to, że obudowa rozgrzewa się znacznie mniej niż w przypadku lutownic na 230 VAC, w których grot miedziany jest owinięty stalową blachą i papierem mikowym (papier mikowy jest trudno dostępny, poza tym kruszy się bo grzałka rozgrzewając się i stygnąc rozszerza się i kurczy), taka lutownica praktycznie nie nadaje się do naprawy. Lutownica nie ma regulacji temperatury ponieważ nie lutuje się temperaturą tylko energią, dlatego steruję mocą, którą dobieram w zależności od wielkości lutowanych elementów. Napięcie ~ 12 VDC spokojnie wystarcza do lutowania drobnych elementów SMD, a nawet montażu elementów przewlekanych. Wcześniej żeby zlutować 4 - 5 drutów 1.5 mm² musiałem wcześniej zaprząc lutownicę 230 VAC 60W, która grzała z pełną mocą, co uważam za grubą przesadę.
tojestmultikonto - #tojestmultikonto #elektronika #diy

Zlutowanie dwóch drutów 2.5 m...

źródło: 20240523_004801

Pobierz
  • 27
  • Odpowiedz
@rybeczka: Wiesz co to znaczy temperatura? Jest to miara ilości promieniowania elektromagnetycznego wypromieniowywanego przez ciało o niskiej entropii, przynajmniej na takiej zasadzie działa pirometr i inne przyrządy służące do pomiaru temperatury. Temperatura jest tu w ogóle bez znaczenia, bo chodzi o to aby lutowane elementy miały wystarczająco dużo energii aby stop cyny był je w stanie prawidłowo połączyć. Nic mniej i nic więcej. Trzeba to robić możliwie najmniejszą ilością energii
  • Odpowiedz
Na wyjściu z dzielnika jest 11.988 mV, które dochodzą do opornika 218k, prąd płynący przez ten opornik to I max = 54.991 nA, co umożliwia rozładowanie kondensatora o pojemności 1 pF w czasie 218 ns (oczywiście wszystko zależy od różnicy potencjałów między grotem i elementem, z którym się zetknie).
  • Odpowiedz
@rybeczka: Właśnie pracują nad przystawką do testowania połączenia grota z masą. wersja stacjonarna w metalowej obudowie może kosztować już 40 000 zł, wersję mobilną mogę zbudować za 500 000 zł na specjalne zamówienie np. do jakiejś fabryki i co roku będę je legalizował żeby mieć pewność, że działają, tak aby nie narażać moich klientów na niepotrzebne ryzyko.
  • Odpowiedz