Wpis z mikrobloga

#tojestmultikonto #elektronika #diy

Zlutowanie dwóch drutów 2.5 mm² moją lutownicą pracującą w przedziale 11.6 - 16.1 VDC wymaga ~ 17 W mocy, a zlutowanie 4 drutów 2.5 mm² wymaga użycia mocy maksymalnej ~ 20 W. Rezystancja grzałki to 12.4 Ω. Grot z bolca od wtyczki 4.8 mm wbity w wentyl rowerowy, w środku grzałka z drutu oporowego Kanthal A1 0.3 mm (60 ciasno nawiniętych zwojów) na ceramicznej rureczce 2 mm), wentyl dodatkowo zasypany piaskiem kwarcowym (zamiast piasku kwarcowego można użyć drobno zmielonego szkła z żarówki) i uszczelniony szkłem wodnym. Zespół grzałka - grot mieści się w obudowie 60 W lutownicy na 230 VAC. Pustą przestrzeń w obudowie zasypałem perlitem ogrodniczym, sprawia to, że obudowa rozgrzewa się znacznie mniej niż w przypadku lutownic na 230 VAC, w których grot miedziany jest owinięty stalową blachą i papierem mikowym (papier mikowy jest trudno dostępny, poza tym kruszy się bo grzałka rozgrzewając się i stygnąc rozszerza się i kurczy), taka lutownica praktycznie nie nadaje się do naprawy. Lutownica nie ma regulacji temperatury ponieważ nie lutuje się temperaturą tylko energią, dlatego steruję mocą, którą dobieram w zależności od wielkości lutowanych elementów. Napięcie ~ 12 VDC spokojnie wystarcza do lutowania drobnych elementów SMD, a nawet montażu elementów przewlekanych. Wcześniej żeby zlutować 4 - 5 drutów 1.5 mm² musiałem wcześniej zaprząc lutownicę 230 VAC 60W, która grzała z pełną mocą, co uważam za grubą przesadę.
tojestmultikonto - #tojestmultikonto #elektronika #diy

Zlutowanie dwóch drutów 2.5 m...

źródło: 20240523_004801

Pobierz
  • 27
  • Odpowiedz
@rybeczka: Żeby zlutować tą kredką coś większego trzeba ustawić temperaturę na 400 °C, co sprawi, że grzałka szybciej padnie, a topnik będzie się jarał na grocie. Ja wypiłuję sobie jaki chcę grot, z resztą i tak mam jeszcze około centymetra nadmiaru, więc nie jest taka sprawna jak być powinna, w dodatku między grotem i grzałką mam miniaturowy dysk z pumeksy aby uniknąć zwarcia, więc sprawność mogłaby być jeszcze większa jakbym
  • Odpowiedz
@JestemKaspi: Na kredkę do oczu? Jak energia rozgrzewa obudowę bardziej niż grot? Kup sobie jakiś termometr, bo masz #!$%@? odczyty. Mój grot ma 25 mm długości i tędy wydostaje się energia, jest nawet za długi. Z resztą grubość grotu przy 20W nie ma większego znaczenia (nie zwiększy sprawności). Poza tym grot powinien być uniesiony do góry, a większość stacji ma przystawkę, która nagrzewa uchwyt.
  • Odpowiedz
@rybeczka: SMD lutuję bez problemu, muszę ustawić napięcie, tak aby moc grzania była odpowiednia do pola lutowniczego. Nie przegrzejesz tym elementów, bo końcówka nie jest w stanie dostarczyć wystarczająco dużo energii. Elementy SMD np. 0806, 1206 lutuję napięciem 11.6 do 12.4 V niżej 0603 nie schodzę, bo nie mam mikroskopu. Lutownica zasilana jest przez zasilacz impulsowy 3 A / 12 V, po drodze jest przetwornica STEP UP (XL6009), która pozwala na
tojestmultikonto - @rybeczka: SMD lutuję bez problemu, muszę ustawić napięcie, tak ab...

źródło: 20240525_011152_1

Pobierz
  • Odpowiedz
@rybeczka: Tutaj jest schemat budowy grzałki lutownicy:

Z pierwotnych założeń został tylko pumeksowy krążek wycięty z kamyczka za pomocą stalowej rurki, następnie został spiłowany z obu stron do pożądanej wysokości < 1 mm. Po prostu ścierałem go na tkaninie ściernej palcem aż uzyskałem wystarczająco cienki krążek. Nie chciałem żadnego przebicie. Testy wykonywałem na 230 VAC podłączając grot do fazy i sprawdzając czy jest przejście. na wyjściu grzałki. Testowałem ją wcześniej na
tojestmultikonto - @rybeczka: Tutaj jest schemat budowy grzałki lutownicy:

Z pierwot...

źródło: 815f6c772c81099585441454fc1c6e7ca28ed466c6c318ed6068b97b83f427da

Pobierz
  • Odpowiedz
@rybeczka: Moja lutownica ze sterownikiem pozwalającym w banalny sposób sterować mocą grzałki, jest to obciążenie rezystancyjne (drut oporowy), więc wystarcza tu znajomość prawa Ohma, jest w stanie lutować elementy, do których zlutowania potrzebowałem 60 W lutownicy na 230 V. Jest bardzo wydajna. Jedynymi źródłami utraty ciepła są tu mosiężna końcówka zaślepiająca rurkę ze stali nierdzewnej wypełnioną perlitem i sam grot, który jest odrobinę za długi, ale na upartego da się go
tojestmultikonto - @rybeczka: Moja lutownica ze sterownikiem pozwalającym w banalny s...

źródło: GND

Pobierz
  • Odpowiedz
Jak zobaczyłem powyżej 1 kOhm'a między grotem a przewodem ochronnym w lutownicy na 230 V to zwątpiłem (23 mA nie spowodują wyłączenia zabezpieczenia nadprądowego w przypadku zwarcia lub przebicia) to doszedłem do wniosku, że ta lutownica nie ma nawet przewodu ochronnego z prawdziwego zdarzenia. Ochrona działa ale tylko do metalowej obudowy, dalej już nie, a grot w ogóle potrafi mieć inne odczyty, bo sobie wisi, a na stykach jest nagar. Albo ESD
  • Odpowiedz
Idąc dalej tym tropem

90% - 23W
100% - X

X = 230 / 9 = 25.56 W

X = 120 / 9 = 13.34 W

Maksymalna moc pobierana przez układ nie powinna przekraczać 26 W.

Sprawność lutownic 40W / 230 V i 60 W / 230 V jest blisko dwa razy niższa od sprawności mojej lutownicy.
  • Odpowiedz