Wpis z mikrobloga

Kolejne pytanko maturalne mireczki i mirkówny. Mam temat >>Góry i ich symbolika w literaturze. Przedstaw różne sposoby realizacji tego motywu<< jaka najlepsze by była do tego postawiona teza? W sensie konkretyzacja tematu, trzeba sprecyzować na czym się skupiamy podczas naszej prezentacji. Np: "Góry, ich symbolika na przestrzeni wieków odgrywały znaczącą rolę na całym świecie". Tylko powinno to brzmieć bardziej profesjonalnie, nie tak naiwne. Musimy trzymać poziom liceum.

#matura #matura2014 #maturaustna #kiciochpyta
  • 11
@apiacere: Mitologia - góra Olimp; Biblia - Kazanie na górze. Potop - Jasna Góra, Kordian - monolog na Mont Blanc. Może ewentualnie coś z wierszy Tetmajera, lub innej poezji innego poety, i coś ze współczesności - Hobbit - Samotna Góra? Jednakowoż nie może to być też tak powyrywane bez ładu i składu, ma być to spójnie logiczne, i każdy motyw ma być podobny, taki sam (?)
Przedstaw różne sposoby realizacji tego motywu


@Szalom: Czytaj temat, symbolika gór w utworach ma być różna, masz porównać różne ujęcia więc inny punkt wiedzenia jak najbardziej na plus.
@Szalom: Dobre przykłady, teraz tylko zastanów się, co o każdym z nich możesz powiedzieć. Przejścia między nimi wyjdą Ci naturalnie. Masz np. Olimp - siedziba bogów - podział na sferę boską i ludzką - niedostępność - forteca - Jasna Góra. Po prostu zajmij się najpierw tym, co o każdym możesz powiedzieć z osobna.

Cały czas uważam, że nie masz tworzyć żadnych tez. To o co Cię pewnie proszą, to określenie celu
@apiacere: O ile ja dobrze zrozumiałem, i moi koledzy i koleżanki z klasy, ma to wyglądać mniej więcej tak: stawiasz tę tezę, czy tam cel wypowiedzi, a potem jej bronisz i udowadniasz na konkretnych przykładach. Tak to ma mniej więcej wyglądać.
@Szalom: No to "Przedstawienie różnych sposobów realizacji motywu góry w literaturze", a potem konkretne przykłady. To nie jest jakaś rozprawka, by zaczynać od sformułowania swojego stanowiska. Tu nie ma żadnego punktu widzenia do udowadniania.