Wpis z mikrobloga

Kolejna udana naprawa Logitech Z906. Standardowa usterka zasilacza (rezystory) została naprawiona przez poprzedni serwis. Niestety nie podołali naprawie. Ogólnie po załączeniu zapalały się 3 diody i panel nie reagował na przyciski. Po dłuższej analizie jest to błąd, który wskazuje na brak zasilania +5 i +12V na dużej wtyczce. Zasilacz próbkował. Napięcia skakały. Tak jak pisałem wyżej przeważnie wystarczyła wymiana rezystorów (mówił o tym Rakowiecki). Producent zalewa dużo elementów czarnym klejem, który bardzo ciężko usunąć. Tak samo zabezpieczył cewkę w układzie zasilania 12V. Postanowiłem klej usunąć a pod nim ukazała się utleniona ścieżka. Cewka jedną nóżką była w powietrzu. Odtworzyłem pady ponownie przylutowałem cewkę i przetwornica ruszyła jak i cały zasilacz. Tym razem klej, który miał usztywniać elementy wraz z temperaturą spowodował uszkodzenie.

#elektronika #majsterkowanie #rybeczkanaprawia
rybeczka - Kolejna udana naprawa Logitech Z906. Standardowa usterka zasilacza (rezyst...

źródło: 5267423400_1515783743

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
  • 2
@rybeczka i o to chodzi i to mi się podoba. Lubię jak ktoś zamiast wyrzucić, weźmie i elegancko naprawi. Elektrolitów nie wymieniasz? Te duże na pierwszym zdjęciu trochę osmalone, może wyschły? Wydaje mi się że elektrolit trochę podcieka
  • Odpowiedz
  • 0
@ruffio właśnie wszystkie elektrolity zalane tym czarnym klejem to nie elektrolit
Wymiana wszystkich kondensatorów w tym sprzęcie to byłaby katorga...
  • Odpowiedz
  • 0
@Pan_Slon: w ogóle to uwielbiam całe moduły zalane silikonem albo twardą żywicą ... i gdzie ta ekologia ... to powinno być zakazane.
Mam teraz na stole hulajnogę motus i sterownik na równo zalany. Nowy sterownik w PL 500zł ... pozostaje zamówić u chińczyka cały zestaw za 130zł.
  • Odpowiedz
  • 0
@Pan_Slon: silikon to jeszcze jakoś idzie oderwać np w sterownikach pralek samsung tam łopatologicznie możesz płytkę zdemontować ale już żywica epoksydowa to nie do demontażu :) W hulajnodze mam taki objaw, że po 2-3km sie wyłącza to pojechałem wczoraj na przejażdżkę i 1km z buta wracałem bo się wyłączyła
  • Odpowiedz
@rybeczka: to awkarium to faktyczne akwarium, płyta ok 25x20cm zalana po całości na wysokośc ok 2-3cm, elektrolity zakryte kompletnie. To sterownik radiowy do żurawia kołowego ;)
  • Odpowiedz
  • 1
@Pan_Slon: ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) wiesz jak go naprawiają? wycinają plastik z drugiej strony bo tam są zimne luty na elementach już sobie sposób zrobili na to :)
rybeczka - @Pan_Slon: ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) wiesz jak go naprawiają? wycina...

źródło: 4799

Pobierz
  • Odpowiedz