Wpis z mikrobloga

Potrzebuję porady kogoś z #ksiegowosc lub #doradcapodatkowy

Jestem na rezydenturze, tj. umowa o pracę. Zatrudniony przez szpital, ale płaci mi Ministerstwo Zdrowia. Rezydentura to tak naprawdę „szkolenie specjalizacyjne”.

Poza tym mam swoją dg, od tego roku na ryczalcie.

Specjalizację kończę w marcu przyszłego roku. Wtedy chciałbym zostać w obecnym miejscu pracy i przejść na kontrakt ze szpitalem.

Będąc na kontrakcie (b2b) chciałbym być na podatku liniowym.

Czy taka opcja jest możliwa do zrobienia? Będąc na kontrakcie będę zatrudniony już jako samodzielny specjalista.

Jakie kolejno kroki powinienem wykonać, jeśli jest to do zrobienia. Czy od razu w lutym zmieniać na liniówkę?

Dostaję sprzeczne sygnały, jakobym musiał najpierw przejść na zasady ogólne, a dopiero po roku miałbym możliwość zmiany na liniowy, co oczywiście bardzo mi się nie opłaca.
  • 7
  • Odpowiedz
@semperfidelis: Podatek dochodowy PIT jest rozliczany w skali roku. Oznacza to, że w ciągu roku - co do zasady - nie można zmienić sposobu opodatkowania. Natomiast można zmienić przy przejściu z jednego roku na kolejny. A więc np. 2023 na ryczałcie, a 2024 na liniowym - jest ok. Trzeba tylko pamiętać, że zmiana wymaga złożenia stosownego oświadczenia w przewidzianym przepisami terminie, bo inaczej przepadło.
  • Odpowiedz
@semperfidelis: Jeśli przejdziesz z kontraktu pracowniczego na b2b dla tego samego pracodawcy i świadczysz usługi takie same, jak wykonywałeś w stosunku pracy, nie możesz przejść na liniowy. Musisz na zasady ogólne.
  • Odpowiedz
@semperfidelis w tym samym roku co masz UoP dla danego pracodawcy i wystawiasz fakturę na to samo to możesz miec tylko zasady ogólne,.rok.pozniej dochodzi liniowy a w kolejnym.roku ryczałt
  • Odpowiedz