Wpis z mikrobloga

Da się na linuxie mieć jakby zainstalowaną jedną aplikację kilka razy tak jak na androidzie albo coś podobnego? Mam problem głównie z aplikacjami typu appimage które są przypisane do jakichś usług online gdzie można mieć tylko jedno konto w aplikacji. Jak np. tutanota. Teoretycznie można niektóre z nich odpalać przez przeglądarkę albo np. kontenery firefoxa ale jest to trochę niewygodne i średnio działa przypinanie skrótów do paska zadań albo menu jak w zwykłych aplikacjach. Szczególnie w gnome, w kde jest trochę łatwiej.
#linux
  • 8
  • Odpowiedz
@423frewq4f23: Nie ma problemu, odejmując takie opcje globalne, które mogłyby być nadpisywane. Tworzenie skrótów (symlinków) też jest. Tylko wtedy to instalowanie już raczej nie przez GUI, nie wiem czy też każdy menedżer pakietów to ogarnie, ale ze źródeł na pewno.
  • Odpowiedz
  • 0
@fervi: w sensie wiele kont systemowych na linuxie? W sensie tworzę sobie np. w kubuntu konto a1 i a2. Na a1 loguję się na jednym koncie tutanoty a na a2 na dtugie i będąc na a1 da się jakoś odpalić to co mam na a2?
  • Odpowiedz
@423frewq4f23: programy korzystają z katalogu użytkownika $HOME do zapisywania konfiguracji. Możesz stworzyć sobie folder UserProfiles w katalogu domowym i w środku podkatalogi z profilami. Wypada jeszcze podlinkować kilka ustawień z głównego $HOME, żeby np. style, czcionki i ikonki się zgadzały.

ProfileDir="$HOME/UserProfiles/Program1-Konto1"
mkdir -p "${ProfileDir}/{.config,.local/share}"
ln -s "$HOME/.gtkrc-2.0" "${ProfileDir}/.gtkrc-2.0"
ln -s "$HOME/.bashrc" "${ProfileDir}/.bashrc"
ln -s "$HOME/.profile" "${ProfileDir}/.profile"
ln -s "$HOME/.themes" "${ProfileDir}/.themes"
ln -s "$HOME/.icons" "${ProfileDir}/.icons"
ln -s "$HOME/.fonts" "${ProfileDir}/.fonts"
ln -s "$HOME/.config/gtk3.0"
  • Odpowiedz