Wpis z mikrobloga

Siema,

Jestem na ryczałcie 12% vatowiec. Co się opłaca przy zakupie samochodu rocznik 2016+ do 70k? Obecnie jestem w takiej sytuacji, że potrzebuję jak najmniejszy wkład własny i miesięczne opłaty, ale nie widzę problemu żeby za 2 miesiące albo rok spłacić całość. Aktualnie się remontuje i nie wiem ile hajsu mi to pochłonie, a samochód potrzebuję na już. Jak to jest z leasingiem aut używanych za powiedzmy 64k brutto? Można to potem nadpłacić? Opłaca się nadpłacać? Jakie są całkowite koszty?

#leasing
  • 12
  • Odpowiedz
@Hulleck123 jak mi napiszesz jaką chcesz opłatę wstępną, okres spłaty i wysokość wykupu to chętnie przygotuję kalkulację. Przy leasingach najwcześniej można zrobić spłatę całkowitą po upływie 24 miesięcy trwania umowy.
  • Odpowiedz
@Hulleck123 tak jak napisał @bb89 gdybyś chciał jeszcze wcześniej spłacić to jedyna opcja to kredyt. Jako ryczałtowiec możesz wnioskować o kredyt dla firm na tzw. bieżącą działalność np. z gwarancją de minimis (w Alior Banku pierwszy kredyt firmowy jest z prowizja 0%, ale za to za wcześniejszą spłatę 3% min. 1500 zł) lub jako osoba fizyczna (prowizja za przyznanie może być wyższa, ale nie ma kosztów od wcześniejszej spłaty). Przy kredycie firmowym
  • Odpowiedz
@Bartosz_z_banku: No w takich jak zażyczysz sobie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wycena zewnętrzna vs saldo, odsetki itp. i da radę ogarnąć.

https://forsal.pl/artykuly/8609966,umowa-leasingowa-minimalny-okres-dwa-lata-prawo.html

https://www.taxens.pl/podatki/rozwiazanie-umowy-leasingu-przed-uplywem-2-lat-tylko-na-warunkach-finansujacego/

https://prnews.pl/dwa-lata-to-mit-umowe-leasingu-mozna-rozwiazac-w-kazdej-chwili-468473

Poczytaj sobie. Pracuję w firmie leasingowej, samemu zdarzyło mi się rozliczać takie wnioski stąd napisałem, że było to nawet jakimś cudem korzystne.
  • Odpowiedz
@piwakk ale co innego wypowiedzenie umowy, a co innego wcześniejsza spłata i dalsze użytkowanie auta jako własne. Po wpisie @Hulleck123 wnioskuję, że chodzi o wcześniejszą spłatę samego finansowania i przejęcie pojazdu na własność. Podejrzewam, że leasingodawca zgodzi się na nazwijmy to „polubowne” załatwienie sprawy jeśli będzie sam miał potencjalny problem z odsprzedażą danego przedmiotu leasingu. Np. przy pewnych maszynach, całych liniach produkcyjnych, bądź pojazdach ze specjalistyczną zabudową. A tak wypowiesz jako leasingobiorca
  • Odpowiedz
@Bartosz_z_banku: No ja nie mówię o wypowiedzeniu umowy. Mówię o wcześniejszym zakończeniu LO przed upływem 24 miesięcy, tak jak już to wcześniej napisałem. I normalne użytkowanie jako własne. Akurat u nas kończyli zwykłe samochody osobowe. Da się? Da się.
  • Odpowiedz
@Bartosz_z_banku: Tak jak napisał @piwakk - istnieje możliwość szybszej spłaty/przedterminowe zamknięcie umowy. Wszystko i tak sprowadza się do aneksu i zmiany harmonogramu. W przypadku zamknięcia umowy leasingu przez 40% normatywnej amortyzacji tj. 24 miesiące dla aut osobowych wykup musi odbyć się po wartości rynkowej, a sama umowa leasingowa przestaje nią być w świetle prawa ¯\(ツ)/¯

@Hulleck123 Weź kredyt samochodowy, jeżeli chcesz szybciej spłacić. Z leasingu korzyść w Twoim przypadku to odliczenie
OptiFinance - @Bartoszzbanku: Tak jak napisał @piwakk - istnieje możliwość szybszej s...

źródło: obraz_2024-04-22_215114226

Pobierz
  • Odpowiedz
@piwakk a jednak, zaczerpnąłem wiedzy u źródła i faktycznie jest taka możliwość. Tylko najprawdopodobniej jest to bardzo nieopłacalne dla leasingobiorcy. Dlatego przez tyle lat pracy w banku takiej dyspozycji nie realizowałem. Jeśli rzeczoznawca wyceni pojazd na większą kwotę niż pozostała do spłaty to LB jest stratny. W szczególności przy autach nowych, które miały dobry rabat od dostawcy. Po roku wycena może być wyższa niż zakup nowego rok temu. I kapitał oraz odsetki
  • Odpowiedz