Wpis z mikrobloga

Jak określić zapotrzebowanie energetyczne dla domu?
Chcę wystąpić do PGE o przyłącze i już w pierwszym etapie muszę określić moje zapotrzebowanie energetyczne.
Mam policzyć każdą lampkę, lodówkę, toster, telewizor? Przecież tak się nie da...
Dom około 140 m, ale nie mam jeszcze wybranego konkretnego planu.

Można jakieś widełki przyjąć i ewentualnie za jakiś czas korygować?

#prad #budowadomu #budowa
  • 12
  • Odpowiedz
@bohlen: To jest bardzo proste, zastanów się jakie sprzęty będziesz miał w domu, ile z nich będzie naraz odpalonych dolicz do tego 20% i to jest twoje zapotrzebowanie. Pamiętaj oczywiście o przyszłości czy np. nie będziesz chciał ładowarki samochodowej czy coś.

Przeciętne zapotrzebowanie dla domu ogrzewanego gazem/węglem to około 10-15kw, jak masz pompę ciepła to dodatkowe 5-10kw trzeba doliczyć, jak chcesz ładowarkę samochodową to dodatkowe około 20-22kw

Jak chcesz pompę albo
  • Odpowiedz
  • 0
@lobo: rozumiem, że potem i tak płacę za to, co realnie wykorzystuję. A gdybym podłączył 3-fazowe, to z dużo większymi kosztami to się wiąże?
  • Odpowiedz
@bohlen: Za moc przyłączeniową płacisz raz i nie są to jakieś duże pieniądze. Lepiej wziąć większą moc. Ogólnie można później zwiększyć, ale też są pewne ograniczenia bo jak wziąłeś 10kw to może nie być możliwości (a przynajmniej łatwej i szybkiej) zwiększyć do 50kw, ale do 15kw już raczej tak.
  • Odpowiedz
@bohlen: na stronie Taurona masz excela do wyliczenia mocy przyłączeniowej https://www.tauron-dystrybucja.pl/kalkulator-mocy-przylaczeniowej

praktycznie to polega właśnie na zestawieniu mocy wszystkich urządzeń w domu, że zasilacz od laptopa ma 100W, że toster ma 2000W, że piekarnik to 2000W, żarówki to 20x 10W, itp.

a potem jest to dzielone mniej-więcej na pół bo wiadomo, że wszystko na raz nie będzie chodziło na pełnej mocy

chodzi o to, że oni na podstawie mocy przyłączeniowej dadzą
  • Odpowiedz
Pisz na oko 3000-4000 kWh zużycia rocznego. Tego nikt nie sprawdza, można wpisać cokolwiek w miarę realnego. A co do mocy, to na etapie budowy bierz jak najmniej dla zabezpieczenia 20A (sprzęt do tynkowania potrzebuje takie zabezpieczenie minimum) żeby nie iść w koszty opłat dystrybucyjnych. U mnie było to 11 kW w Enea. Teraz mieszkamy już jakiś czas i nadal mamy 11 kW a zimą chodziła pompa ciepła i gotowaliśmy na indukcji,
  • Odpowiedz
  • 0
@lobo @ProgramistaNaBudowie @sberatel to myślicie, że można przyjąć 20kW jako taką moc z zapasem?
Zakładając standardowy sprzęt domowy (czyli lodówka, piekarnik, żarówki, TV, wzmacniacz, komputer, komputery, suszarka itd.).
Potem gdybym się decydował na elektryka, to ewentualnie może można zwiększać.
  • Odpowiedz
@bohlen: Ja bym zaczął budowę od 11-12 kW (20A), a następnie po wprowadzeniu gdy zacznie ci wyrzucać korki to zwiększysz moc do 16 kW (lub więcej by mieć zabezpieczenie 32A, nie pamiętam przy jakiej mocy). Miałem do tylu zwiększać posiadając w domu wszystko na prąd razem z pompą ciepła, ale póki co nic nam nie wyrzuca to po co zmieniać. A dalej jak za 20 lat kupisz elektryka i będzie miało
  • Odpowiedz
@bohlen: lodówka, żarówki, tv, wzmaczniacz, komputery, suszarka, pralka - te sprzęty praktycznie nie pobierają prądu w kontekście czajnika czy piekarnika. Taki czajnik robi niezłe zamieszanie jak spojrzysz na licznik wskazujący pobór prądu podczas używania. On potrafi pobrać 10A i za sekundę 1A i znów 10A. W każdym razie nawet jeśli przekroczysz te powiedzmy 12 kW to musiałbyś przez jakiś czas pobierać by ci wyrzuciło bezpiecznik, to też nie tak od razu,
  • Odpowiedz
@bohlen: Możesz tak zrobić. Nie wiem dokładnie jakie to są opłaty, pewnie z 1500 zł dopłaty będzie względem regularnej opłaty przyłączeniowej. Może rzeczywiście nie warto się rozdrabniać. PIszę tak tylko dlatego, że można uniknąć niepotrzebnych opłat. Na początku budowy to się wydaje, że to tylko 1500 zł, a później się tego 1500 zł szuka gdzie się da ;)
  • Odpowiedz