Wpis z mikrobloga

Europa jest właśnie jednym z najlepszych przykładów koegzystencji gwiazdy i planety. Słońce stabilizuje cały układ i daje część z potrzebnej energii. Bez słońca byłaby to jałowa bryłka. Sam trzymam kciuki za jakiekolwiek, (a może zwłaszcza) za niewęglowe życie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Bez słońca byłaby to jałowa bryłka


@cebekk: A Europa faktycznie dostaje od Słońca aż tyle energii? Przecież tam całe ciepło idzie chyba od rozciąganej powierzchni księżyca, a nie od promieni jakby nie było odległej gwiazdy. Więc jak dla mnie nie jest wykluczone, że gdzieś tam sobie leci wielka egzoplaneta, która generuje ciepło w swoich księżycach samym oddziaływaniem grawitacyjnym, a przez to umożliwia utrzymanie na nich życia.
@Precypitat IMO ty masz rację. Księżyce mają wodę w stanie ciekłym tylko dzięki energii pochodzącej od pływów.

@buszmen007 na dzień dzisiejszy, z naszą wiedzą, życie na egzoplanetach jest równie prawdopodobne co na księżycach. Te prawdopodobieństwo wynosi dokładnie zero.
Nie odnalezeiono życia poza ziemią. Nie wiadomo nawet czego szukamy.
Te prawdopodobieństwo wynosi dokładnie zero.


@kartofel: Błąd. Matematycznie zerowe prawdopodobieństwo znaczyło by, że z całą pewnością nie ma życia we wszechświecie, a to, że go nie znaleźliśmy wcale o tym nie świadczy.

@buszmen007 Posiadamy za małą liczbę danych, żeby cokolwiek policzyć choćby z minimalną dokładnością. Bo zobacz, biorąc pod uwagę stosunek liczby księżyców do liczby planet w naszym układzie, to takie prawdopodobieństwo może być nawet o rzędy wielkości większe. W naszym
@kartofel: Nie, tak nie działa nauka. Jest coś takiego jak prawo ciężaru dowodu, ale nijak się to ma do nauki jako takie, chociażby jeśli chodzi o rachunek prawdopodobieństwa w matematyce, o którym była mowa wcześniej