Wpis z mikrobloga

#pc #komputery #pytanie #informatyka #hardware

Hej, mam problem z nowym komputerem - dopiero co złożonym.

złożyłem wszystkie częsci, podłaczyłem kable itd, wciskam przycisk zasilania i nic sie nie dzieje. (świeci sie tylko asus rog na płycie)

Częsci:

Corsair rm 750e
ASUS ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI
Ryzen 5 7600
corsair ddr5 (2x16gb) 6000mhz cl30 with z led
pearless assassin 120se
kingston m.2 ssd 1tb
rx6600
1tb wd sata ssd
montech sky two case (z wbudowanym hubem na wentylatory)

po wciśnięciu przycisku na obudowie nic się nie dzieje - świeci się jedynie logo asus, ale nie kręcą się żadne wentylatory ani nic

front panel wygląda ok - to kostka, ale w próbowałem też zewrzeć zworki i wciąż nie działa.

co zrobiłem do tej pory:
1) wyjąłem karte graficzna
2) odłaczyłem wszystko co jest zbędne - usb panel , audio panel, stare ssd
3) odłaczyłem i ponownie połaczyłem kable zasilające atx kostka, 8pin +4 pin do cpu (próbowałem też z samym 8 pin)
4) podłaczyłem głośniczek, żeby zobaczyć czy jest jakiś dzwięk z płyty - nic nie daje
5) zmieniłem złącza na zasilaczu na inne
6) zmieniłem piny wiatraków od CPU (próbowałem również bez łacznika kabli)
7) wyjąłem ram - próbowałem z dwoma, jedną kością jak również bez

PS. nie mam żadnego innego kompa, gdzie mógłbym coś sprawdzić, nie mam też aktualnie do kogo się udać.

Co poradzicie?
  • 28
@pucha85: Sprawdzałeś zasilacz? Masz kostkę do testowania zasilacza (nie wiem czy Corsair dodaje kostkę w swoich PSU). Jeśli nie to możesz spróbować sposobu ze spinaczem biurowym. Tutaj masz jak przetestować zasilacz. Ewentualnie możesz zmierzyć napięcia multimetrem. Tutaj film jak to zrobić.
  • 0
@Valg: mogę spróbować zrobić paperclip, bo niestety nie mam multimetra (kostki też nie było). Ale czy jak to jest zasilacz, że wentylator startuje pod obciążeniem to coś ten test pokaże?
@pucha85: Najbardziej prawdopodobne jest błędne podłączenie przewodów. Zacznij od sprawdzenia przycisku zasilania POWER. Pokaż fotę jak to podłączyłeś, a najlepiej byłoby sprawdzić bez przycisku, po prostu robiąc zwarcie na chwilę właściwych pinów - tylko tu ostrożnie!
Poczytaj dokładnie instrukcję od zasilacza, jak tam te kable należy podpiąć, musisz mieć pewność, że masz dobrze. No i wszystkie sprawdzić czy dociśnięte.

Odepnij dyski i RAM, podłącz głośniczek i przy testach czekaj na sygnalizację
@pucha85: To jeszcze sprawdź czy kable do przycisku obudowy są na pewno dobrze podpięte. Jeśli tak to zostaje odpiąć przycisk i zewrzeć piny. Jak się uruchomi to wina obudowy.
  • 0
@Valg: już to robiłem - w obudowy jest kostka, więc nie da się źle podłaczyć (chyba?:) ) . próbowałem zewrzeć śrubokrętem i dalej nic.
  • 0
@balrog84: ram, dyski odłaczałem. głośniczek podpięty - cisza. jest to kostka, więc nie da się chyba źle podłączyć - próbowałem już metodą na zwarcie zworek zasilania.

kable od zasilacza sprawdzałem - zmieniałem też ich lokalizację.
@pucha85: Jeśli nie znajdziesz przyczyny, to ja bym to odpiął z sieci, odpiął zasilacz, wyjął i włożył procka jeszcze raz, oglądając przy okazji piny (gniazdo czy procek - nie wiem jak tam masz). Próbować składać raz jeszcze. Miałem kiedyś sytuację, że po updacie bios było czarno i nic nie reagował. Wyjęcie procka na chwilę pomogło.
  • 1
zrobiłem paper clip test w PSU - wygląda, że działa, bo wentylator na chwile się zaczyna kręcić. rozkręcę całego kompa i złoże na biurku., zobaczymy. Jeżeli nie to chyba płyta (chociaż tam się świeci logo asus) padła lub procesor? b