Wpis z mikrobloga

Ciekawy film wyjasniajacy wieloaspektowy problem coraz gorszego rozwoju gospodarczego w UK.

- Słabe rządy i częste zmiany premierów: W ciągu ostatnich pięciu lat Wielka Brytania miała aż czterech różnych premierów, co wpłynęło na stabilność polityczną i skuteczność rządzenia. To może prowadzić do nieefektywnego zarządzania i braku spójnej wizji dla kraju.

- Brexit i jego wpływ na gospodarkę: Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej miało poważne konsekwencje dla wielu sektorów gospodarki. Produkcja samochodów i rybołówstwo były jednymi z branż, które ucierpiały najbardziej. Ogólnie rzecz biorąc, eksport spadł o 10,5%.

- Rosnąca przepaść między bogatymi a biednymi: Wielka Brytania boryka się z coraz większą nierównością społeczną. Coraz więcej osób jest albo bardzo bogatych, albo bardzo biednych. Przeciętny Brytyjczyk jest teraz uboższy niż przeciętny Francuz czy Niemiec o około 20%. Przepaść między bogatymi a biednymi jest większa niż w jakimkolwiek innym dużym kraju Europejskim.

- Opóźnienie w rozwoju gospodarczym: Dopiero od lat 90. i 2000. gospodarka Wielkiej Brytanii zaczęła doganiać Francję i Niemcy. Rozwój sektora usług finansowych odegrał tu kluczową rolę, ale zapomniano o innych obszarach, takich jak edukacja, służba zdrowia czy infrastruktura i przemysl.

- Niedofinansowanie edukacji i służby zdrowia: Pieniądze z budżetu często nie trafiają tam, gdzie są najbardziej potrzebne (chociaz podatki sa relatywnie wysokie). Szkoły wyższe są drogie, co powoduje, że młodzi ludzie kończą studia z dużym długiem lub w ogóle ich nie podejmują. Młodzi Brytyjczycy niechętnie podejmują naukę, a niemal jedna trzecia młodych ludzi w Wielkiej Brytanii nie uczestniczy w edukacji po 18. roku życia. To ogranicza innowacje i rozwój umiejętności.

- Od 2005 roku brytyjskie firmy zainwestowały o 20% mniej niż ich odpowiedniki we Francji czy Niemczech. To doprowadziło do przestarzałych technologii i ograniczonej innowacyjności oraz braku rozwoju umiejętności.

https://www.youtube.com/watch?v=-xiyIVTSu08

#uk #brexit #polityka #ekonomia #wielkabrytania #pkb
  • 3
  • Odpowiedz
@DrGreen_2 Najpierw UK czerpało bogactwa z kolonii, później ze stworzonych przez siebie centr finansowych, które korzystały z prawa trustów żeby utrzymywać anonimowość (Kajmany, Dubaj). Od pewnego czasu regulatorzy tną prawo bankowe, kolonie się skończyły, to po prostu nie ma skąd kraść. Dodatkowo UK ma kastę polityczną przyzwyczajoną do pracy nad własnym majątkiem (jak chociażby Thatcherowa wprowadzająca przepisy dotyczące majątku offshore żeby móc wyprowadzać majątek, czy jak Blair ciągnący kasę przez fundację religijną
  • Odpowiedz
@DrGreen_2: im się covid trafił jak ślepej kurze ziarno. Teraz dopiero wychodzą na wierzch skutki Brexit'u. Tworzą tzw. Freeports czyli takie polskie odpowiedniki Specjalnych Stref Ekonomicznych żeby ściągnąć inwestorów. Ci pewnie co pięc lat będą zmieniać właściciela po to, by nie płacić podatków i mieć duże zniżki w opłatach NI za każdego zatrudnionego pracownika, a ludzie będą tyrać za minimalną.
Jako, że śledzę troche rynek produktów sportowych, głównie rowerowy, to mogę
  • Odpowiedz
  • 0
im się covid trafił jak ślepej kurze ziarno.


@patrol798: zawsze to mowilem, mozna wiekszosc zrucicl na Covid i wielu rzeczy nie da sie do konca zweryfikowac. ostatnie 14 lat rzadow Torsyow rok w rok pogarsza sytuacje UK. Nie wiem na ile Labour beda mogli polepszyc sytuacje ale mam wrazenie, ze gorzej sie juz nie da, wiec cokolwiem nowy rzad zrobi bedzie lepiej!
  • Odpowiedz