Wpis z mikrobloga

Mirki, kupiłem działkę i powoli zacząłem się interesować tematem podłączenia prądu.
Prąd idzie w drodze bezpośrednio przy działce.
Działki sąsiednie mają skrzynki - moja jest pośrodku, bez skrzynki.

W związku z tym mam kilka laickich pytań:
- Czy każda działka musi mieć własną skrzynkę? Zastawiam się, czy jest możliwość wpięcia się na czas budowy do sąsiedniej skrzynki i dopiero potem ogarnięcie własnej.
- Czy muszę płacić jakiś abonament za to, że mam skrzynkę, nawet jeśli nie używam prądu na działce?
- Zamierzam budować się powoli, etapami - nie wprowadzę się tam raczej w ciągu najbliższych 3-4 lat. W związku z tym, czy lepiej wnioskować o prąd na plac budowy, czy jednak lepiej wziąć na zapas komplet (budowa + docelowe).
- We wniosku należy określić parametry przyłącza - 1-fazowe/3-fazowe, moc przyłączeniowa, szacowane roczne zużycie i szacowany termin rozpoczęcia odbioru. Skąd wziąć te parametry?
- Nie mam jeszcze projektu domu, ale wiem, że niektórzy na podłączenie czekają nawet 2 lata. Czy można najpierw załatwić przyłącze, a w międzyczasie wybierać projekt domu? Czy taka kolejność jest właściwa?

#prad #energetyka #budowadomu #budowa
bohlen - Mirki, kupiłem działkę i powoli zacząłem się interesować tematem podłączenia...

źródło: [rad

Pobierz
  • 16
  • Odpowiedz
@bohlen: na czas budowy lepiej dogadaj się z którymś sąsiadem, żeby od niego brać prąd. Wyjdzie Ci tak taniej sąsiadowi płacić niż taryfa budowlana. A jak będziesz miał budynek w stanie zamkniętym to dopiero rób przyłącze i od razu zwykła taryfa konsumencka
  • Odpowiedz
@bohlen Jak dogadasz sie z sąsiadem i zastosujesz podlicznik możesz po cichu mu kasę oddawać za prąd i "tanio" budować. Możesz tez zwrócić się do zakładu energetycznego i zapłacisz taryfę budowlaną dużo droższą za ten sam prąd. Zwalanie kludki i wpinanie na ostro do sieci bez licznika da się wykonać ale zwiastuje duże problemy, bo siec ma system podlicznikow i szybko złodziei ogarniaja. ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@bohlen:

Czy każda działka musi mieć własną skrzynkę? Zastawiam się, czy jest możliwość wpięcia się na czas budowy do sąsiedniej skrzynki i dopiero potem ogarnięcie własnej.

Tak musi, legalnie nie możesz się wpiąć w czyjąś skrzynkę bo te skrzynki nie należą do sąsiada. Oczywiście jak sąsiad ma licznik już założony to mógłbyś się dogadać z sąsiadem aby ci udostępniał prąd i tak robi duża liczba budujących.

Czy muszę płacić jakiś abonament za to, że mam skrzynkę, nawet jeśli nie używam prądu
  • Odpowiedz
  • 0
@lobo: czyli reasumując - próbować dogadać się z sąsiadem, a jeśli się nie da, to wnioskować o przyłącze budowlane?
Czy próbować się jednak dogadać z sąsiadem, a niezależnie od tego wnioskować o przyłącze, ale bez licznika?
Bo nie bardzo kumam jeszcze różnicę między przyłączem, a posiadaniem licznika ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
a takie dogadanie się z sąsiadem jest w miarę bezpieczne? nie ogarną takiego podłączenia?

@bohlen: O ile sąsiad ciebie nie sypnie (a nawet wtedy pewnie nic by nie zrobili) to nie mają nawet jak tego wykryć. W rzeczywistości na budowie nie idzie nie wiadomo ile prądu, w zasadzie do etapu wykańczania to w najgorszym wypadku betoniarka do zapraw (choć teraz to częściej mieszadło ręczne i zaprawy cienkowarstwowe)i to nie jakoś
  • Odpowiedz
@bohlen:

próbować dogadać się z sąsiadem

Tak jak najbardziej to próbować zrobić

a jeśli się nie da, to wnioskować o
  • Odpowiedz
  • 0
@lobo: a jest możliwość wnioskowania o przyłącze, ale bez zakładania licznika w najbliższej perspektywie?
Bo we wniosku PGE są tylko trzy opcje:
- Plac budowy i zasilanie docelowe
- Plac budowy
- Zasilanie docelowe
  • Odpowiedz
@bohlen Jak jest normalny sąsiad i Ty jesteś w porządku to się dogadacie, ważne by był podlicznik, by się o hajs nie kłócić. Kabel w peszel zawsze można go zakopać i na końcu wyjąć z ziemi. Zakaład energetyczny podepnie ci prąd jak zainstalujesz rozdzielnice z wymaganymi zabezpieczeniami, a że wewnątrz masz klepisko żarówke nad glową, gniazdko i przyłącz siłowy to ich juz nie interesuje.
  • Odpowiedz
@bohlen Postawią Ci slup ziemny z zaplombowaną tablicą, licznik montują po podpisaniu umowy o ile spełniasz minimalne wymogi podłączenia do sieci, czyli kabel w ziemi od rozdzielni do slupa z zapasem na podłączenie, a w rozdzielnicy o ile się nic nie zmieniło: główny wyłącznik, zabezpieczenie dobrane do mocy przyłącza czyli esy, wyłącznik roznicowo-pradowy.

No chyba ze taryfa budowlana to nie wiem, bo nie widziałem nikogo, by się w to pchnął.
  • Odpowiedz