Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci
Na bankierze piszo że na #kredyt #mieszkanienastart #bk0 można wziąć działkę https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kredyt-na-start-najwazniejsze-informacje-8724432.html tak się składa że mam 250k gotówki zaoszczędzone ale trzymam to teraz na lokatach/obligacjach i różnych takich. No i właśnie pomyślałem sobie że wziąłbym sobie ten kredyt na 1.5% jako singiel na kupno działki pod budowę domu. Tylko, że nie koniecznie chcę teraz budować dom jednak mam trochę za mało siana jeszcze i na razie kupiłbym tylko działkę. Akurat na singla jest 200k na 1.5% trochę bym jeszcze dał od siebie i trochę komercyjnego i bym miał działeczkę za 300k pod miastem a rata kredytu spłacała by mi się z obligacji. A za powiedzmy 1.5-3 lata zaczął bym budowę domu jak już ukulam więcej siana. Myślicie że pójdzie tak kupić działkę na kredyt i nie koniecznie odrazu budować dom w programie mieszkanie na start? Było tam coś wspomniane o budowie domu?
  • 3
@zeszyt-w-kratke: Zgodnie z ustawą:

Kredyt mieszkaniowy może zostać udzielony jako:

1) kredyt hipoteczny, w celu pokrycia całości albo części wydatków ponoszonych w związku z:

a) budową domu jednorodzinnego, w tym z jego wykończeniem, oraz nabyciem prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części, w celu budowy na niej tego domu;


Oznacza to brak możliwości finansowania samego zakupu działki, natomiast możliwość finansowania zakupu działki i budowy domu jednocześnie.
@marcpol: a jak ma się do tego limit powierzchni który występuje w tym programie? Singiel nie może kupić mieszkania większego niż 50m2 a co z domem i działką? Nie będę mógł samodzielnie wybudować domu większego niź 50m2? Nie rozumiem jakby to miało działac przed zakupem działki w banku już bym musiał pokazać projekt budowy domu, że nie jest większy niż 50m2? Chyba nie jest to zbyt dobrze doprecyzowane, ale ja mam
@zeszyt-w-kratke: Tylko niektóre banki udzielają kredytu na zakup działki i budowę domu jednocześnie. Środki na budowę są wypłacane po uzyskaniu pozwolenia na budowę domu. Do złożenia wniosku wymagana będzie dokumentacja dotycząca budynku. W praktyce są to bardzo rzadko stosowane rozwiązania i zwykle zakup działki i budowa domu są rozwiązywane dwoma kredytami.

Z tego co widzę w ustawie wynika, że limit powierzchni dotyczy tylko nabycia.