Wpis z mikrobloga

89 127 + 8 + 2 + 160 + 12 + 7 + 24 + 81 + 50 = 89 471

Grodzisk Mazowiecki i aglomeracja zachodnia

Jedną z ostatnich marcowych wycieczek rowerowych przy dobrej aurze zaplanowałem na trasie Okęcie (10) - Grodzisk Maz. (6) z kilkoma ciekawymi punktami i trasami po drodze.
Wyjazd z obrzeży Warszawy sprzyja dobrym widokom na miasto, a zwłaszcza z wiaduktów trasy A2 gdzie dobrze widać panoramę miasta od strony południowo-wschodniej z wiaduktów w Dawidach (2).
Nieopodal w Raszynie znajduje się parę miejsc dla aktywnych jak centrum sportu (12) i park imienia słynnej polskiej rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz (9) urodzonej nieopodal w Falentach.
W tej miejscowości miałem okazję zobaczyć wczesnobarokowy pałac (1) i Staw Falencki (11) - jeden z kilku mieszczących się na terenie Rezerwatu "Stawy Raszyńskie".
Kilka kilometrów dalej odwiedziłem kolejny bardzo ładny pałac hotelowy, który wita przy wjeździe okazałym Łukiem wzniesionym na pamiątkę dołączenia Polski do UE (3), a im dalej za łukiem, tym bardziej bajeczne to miejsce się wydaje.
W Michałowicach i bliskich okolicach znajduje się szereg bardzo dobrych, asfaltowych tras rowerowych, tj. ścieżka im. piątki (powstańców warszawskich) z Michałowic, aleja Samorządu Terytorialnego w Regułach (4) czy ścieżka Vico nel Lazio (nazwana po małej miejscowości we włoskim Lacjum), która prowadzi wzdłuż rzeki Raszynka pośród stawów i łąk. Na południe od niej widoczne są krzyże na wzgórzu - jest to cmentarz ofiar poległych w czasie I. wojny światowej.
Aleja Samorządu doprowadziła mnie do Pruszkowa - jednego z najgęściej zaludnionych miast w kraju (zaś sam powiat ma najwięcej mieszkańców na kilometr kwadratowy).
W samym mieście znajduje się kilka parków, a odwiedziłem ten największy z nich - Park Potulickich (5).
Przez brak czasu zrezygnowałem z dalszego zwiedzanie miasta i skierowałem się do następnego, docelowego powiatu grodziskiego.
Będąc już w Grodzisku Mazowieckim musiałem odwiedzić Stawy Goliana i Stawy Walczewskiego (7, 8) - dobrze rozwinięte tereny rekreacyjno-sportowe, na których można było spokojnie się zregenerować przed podróżą powrotną.

Zdjęcia:
1 - Pałac Instytutu Technologoiczno-Przyrodniczego - Falenty X
2 - Panorama Warszawy z wiaduktu nad autostradą A2 - Dawidy X
3 - Łuk Unii Europejskiej i Vencia Palace - Michałowice X
4 - Aleja Samorządu Terytorialnego - Reguły X
5 - Park Potulickich- Pruszków
6 - Wjazd do miasta - Grodzisk Mazowiecki
7 - Totem zwierząt - Grodzisk Mazowiecki
8 - Mural Leonida Teligi - Grodzisk Mazowiecki
9 - Park im. Magdaleny Abakanowicz - Raszyn X
10 - Przylaszczki pod drzewem przy Forcie Zbarż - Warszawa X
11 - Staw Falencki z wieży widokowej - Janki X
12 - Stadion i centrum sportu KS Raszyn - Raszyn S

Przebieg własny: marzec 2023 - 1059 km

#rowerowyrownik #mtb #100km #ruszwarszawa #ruszmazowsze

Skrypt | Statystyki
ElektrizPL - 89 127 + 8 + 2 + 160 + 12 + 7 + 24 + 81 + 50 = 89 471

Grodzisk Mazowiec...

źródło: trip-31032024

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz