Wpis z mikrobloga

Hej

Poszukuję inspiracji/porady:

Zastanawiam się nad zakupem starawego samochodu, tzw. youngtimera, na daily (do codziennej jazdy - docelowo ok. 150 km dziennie).

Moje wymagania:
1. może być realnie uznany przez rzeczoznawcę za samochód historyczny (muszę mieć możliwość wjazdu do STC w Warszawie);
2. umiarkowane spalanie (poniżej 8-9l/100km trybie pozamiejskim);
3. zdatny do zagazowania;
4. przynajmniej 4-miejscowy;
5. 140 hp+ lub 0-100 km/h poniżej 9s;
6. dostępność części zamiennych.

Budżet do 30k.

O ile potrafię sobie na papierze znaleźć samochody, które mi pasują o tyle absolutnie nie orientuje się do których części są realnie dostępne w rozsądnych cenach.

Za jakimi furami warto się przy takich kryteriach rozglądać?


#motoryzacja #samochody #youngtimer
  • 9
  • Odpowiedz
  • 0
@OrzechowyDzem: ogólny stan blacharski może być nawet mocno średni - będę miał pretekst, żeby samemu pomajsterkować przy zabezpieczaniu tego - byle elementy ważne konstrukcyjnie były całe xd
  • Odpowiedz
@LucekJedi: Audi 80 i spokój z blachą

rejestracja na zabytek niekoniecznie musi się odbywać przez rzeczoznawcę, jest inna droga bez udziału kapitana państwo i jego sług
  • Odpowiedz
  • 0
@amath: chodzi stricte o wyjątek z warszawskiej STC - "Pojazdy samochodowe historyczne rozumiane zgodnie z definicją określoną w art. 2 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych" - czyli 25 lat + opinia rzeczoznawcy, że auto jest istotne z punktu widzenia historii motoryzacji etc. - w mojej opinii dużo prostsze, niż bawienie się w rejestry zabytków (albo jakieś muzea) i daje więcej możliwości niż
  • Odpowiedz
  • 0
@amath: W jaki sposób najtrudniejsza?
W mazowieckim konserwator zabytków dodał wymóg, że samochód "nie pochodzi z produkcji masowej" i musi mieć 35 lat, więc to nie jest takie hop siup, żeby to wciągnąć na listę zabytków.
A opinia jak opinia, zależy od rzeczoznawcy. Mam w garażu forda sierrę, który dostał opinie, ze jest historyczny a samochód jest w bardzo złym stanie zarówno jeśli chodzi o zużycie jak i zgodność z oryginałem.
  • Odpowiedz