Wpis z mikrobloga

Ile bajtów ma kilobajt?!

To z pozoru proste pytanie zadajcie proszę znajomemu informatykowi, albo lepiej "nauczycielowi informatyki".

Spora część, jeśli nie większość odpowie, że 1024. A to jest bzdura. Zerknij proszę teraz na układ jednostek Si. "k" czyli kilo, to jest 10³, czyli 1000. 2¹⁰, to "Ki" znaczy się kibi, czyli owe magiczne 1024.

A więc 1 kB (kilobajt) to 1000 B (bajtów), a 1 KiB (kibibajt) to 1024 B (bajty). Tak samo jest z mega ("M") i mebi ("Mi"), tera ("T") i tebibajtami (Ti) itd.

W efekcie końcowym mój desktop ma 64 GiB (6,87194767*10¹⁰ B) pamięci operacyjnej, a nie 64 GB (6,4*10¹⁰ B) i tylko 12 TB (1,2*10¹³ B) powierzchni dyskowej, a nie 12 TiB (1,31941395*10¹³ B) takowej. Nie, nie pomyliłem się.

Proste. Prawda? No chyba jednak nie, skoro np. sami producenci pamięci RAM mylą takie GiB z GB i nawet wśród informatyków po polibudach ze świecą można szukać osób, które poprawnie używają tych jednostek.

#informatyka #nauka
  • 17
  • Odpowiedz
@Anacron: Bo ze śmietnika historii z powodzeniem znajdziesz 60 bitowe bajty (i wiele innych potworów). A sam termin odnosi się do "najmniejszej adresowalnej jednostki informacji" i ilość bitów jest zależna od architektury sprzętowej.
  • Odpowiedz
  • 0
@PapugaPapieska: no dobrze, nie chciałem mącić, ale widzę kolega w temacie i oczywiście masz rację. To minimum 8 bitów, tak powinna brzmieć odpowiedź. Aczkolwiek 60 nie pamiętam, pamiętam 12, 24 i 40. :)
  • Odpowiedz
@Anacron: wprowadzasz zamieszanie i jeszcze żonglujesz. W mowie kilobajt to 1024 i tyle. Te przyrostki GiB czy KiB to późna sprawa, wcześniej używało się po prostu KB, MB czy GB. Zamieszanie zrobili producenci dysków oszukujący. Żeby podbić marketingowo pojemności liczyli z podstawą 10. To zamieszanie było na tyle duże, że wprowadzono to i. Ale osoby, które zajmowały się informatyką przed 2000 rokiem uzywają po prostu tradycyjnego KB, MB, GB.
  • Odpowiedz
  • 0
KB


@Rasteris: co to Kelwinobajt? :D Ja od ponad 20 lat zawodowo w branży siedzę, a wcześniej jeszcze hobbystycznie. Masz rację, dopóki w SI nie pojawiły się "Xbi" było jak mówisz, problem w tym, że pojawiły się ponad 20 lat temu już.
  • Odpowiedz
@Anacron: jak zaczynałem to nikt nie slyszał o tych wymysłach z tym i. Wszędzie miałes po prostu KB lub MB. GB wtedy praktycznie nie był w użytku. Tak samo nikt nie mówil tego idiotycznego ditlenek tylko dwutlenek. Jak ktoś nie ma czym się wykazać to zaczyna kręcic w nazewnictwie.
  • Odpowiedz
  • 0
@Rasteris: KiB itd. pojawiły się już 20 lat temu w układzie SI. Że powtórzę, bo już o tym wspominałem. I tak, wcześniej było tak jak mówisz, bo jednostki binarne w SI nie były uwzględnione. Świat się jednak nieustannie zmienia, zakładam, że nie masz już klawiatury wpiętej do komputera przez PS/2 tak dla przykładu. :)
  • Odpowiedz