Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci
Pamiętajcie drogie prole, że marża developera jest niska, bo to co sie podaje to jest brutto.
Trzeba to podzielić na 5 lat i odjąć uśrednioną liczbę obrotów kuli ziemskiej w zeszłym stuleciu.

Za to jak obliczamy dostępność cenowa mieszkań, to śmiało możemy korzystać z zarobków brutto!
- Nie trzeba ani doliczać rosnących kosztów zycia
- Nie trzeba uwzględnić faktu że mieszkania zdrożały 3-4 razy, a próg praktycznie stoi w miejscu i co innego było zarobić 100 tys rocznie przy progu 85 tysięcy i kupić mieszkanie za 300 tysięcy, a co innego zarobić 200 tysięcy rocznie przy progu 120 tysięcy i jeszcze być ruchanym na składce zdrowotnej przy mieszkaniach za 800+ tysięcy złotych
- Nie trzeba uwzględniać tutaj zarobku netto nic a nic
onomatopejusz - #nieruchomosci 
Pamiętajcie drogie prole, że marża developera jest ni...

źródło: temp_file3049223891910861741

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
@onomatopejusz
- nie trzeba brać też pod uwagę, że mieszkanie głównie kupuje się na kredyt, a rata wzrosła przynajmniej dwukrotnie.

Jak jest tak cudownie to czemu nikt prawie znowu nie kupuje :). Może w takim razie ten kredyt 0% nie potrzebny skoro można kupić tyle samo :)
  • Odpowiedz
@onomatopejusz: Myślę, że to czego też nie mówią to że moda na "Wakacje Kredytowe" od rządu chyba minęła i jak ktoś weźmie kredyt przy dzisiejszych stopach to przy obecnej prognozie NBP nawet nie ma w perspektywie że jego koszt spadnie. Prawda jest taka, że kto wiedział jak PiS (i ich księgowy: Glapiński) okaleczy Polską gospodarkę w ostatnich latach rządzenia i wziął kredyt po same kule na nieruchomość, ten sporo zarobił. Teraz
  • Odpowiedz
@onomatopejusz niby racja, ale nie bierzesz pod uwagę unikalnego na skalę świata po***ania polskiego systemu danin publicznych. Dla osób na B2B (a ogromna część naprawdę dobrze zarabiających to robi) oraz rzeczywistych przedsiębiorców obciążenie jest regresywne, a ich się do średniej nie liczy.
  • Odpowiedz
  • 0
@PanKapibara
B2B też mocno opodatkowane.
Zakładasz działalność,.szukasz klienta.
Wystawiasz fakturę na 30k plus VAT.
No dobra - klient płaci VAT, ale i tak leci przelew do skarbówki na +6k z hakiem.
Płacisz od tego na liniowce 5500+ podatku
ZUS i zdrowotna to będzie koło 3k
I zostaje koło 20k - czyli w sam raz na jeden metr mieszkania - poda warunkiem że nic nie wydasz xDDD

Do budżetu co miesiąc wkładasz 15k,
  • Odpowiedz
@onomatopejusz byku, B2B jest opodatkowane żałośnie nisko. W żadnym innym kraju UE nie możesz zarabiać pięciu średnich krajowych i mieć efektywną stawkę opodatkowania rzędu 30% (mniej jak jesteś na ryczałcie).
Ceny mieszkań i tak są wysokie, ale porównanie z Francją i euro to chyba żart. 20k pln a 20k eur to fundamentalnie różne kwoty.
  • Odpowiedz
  • 0
@PanKapibara
W żadnym innym kraju Europy zachodniej też nie bije się po plecach tak wysokimi podatkami ludzi ktorzy nie są de facto klasa średnia.
U nas na CITO trzeba ruszyć drugi próg na jakieś 250 tysięcy minimum ( ͡º ͜ʖ͡º)

Problem w tym że nikt tego nie zrobi, a lewica która udaje przyjaciela UoPiarzy sama chętnie by im #!$%@?ła 40 procent na drugim progu
  • Odpowiedz
@onomatopejusz a tutaj pełna zgoda, moim zdaniem powinniśmy zlikwidować fikcyjne B2B i wszelkie preferencje dla pseudoprzedsiębiorców (nie mylić z faktycznymi przedsiębiorcami), ale w zamian zwiększyć kwotę do drugiego progu (najlepiej zrobić ruchomą, wg średniej krajowej z ostatniego roku) i wstawić trzeci.
  • Odpowiedz