Wpis z mikrobloga

Mirasy, szukam jakiegoś vpn do domu. Chcę mieć połączenie między smartfonem a domowym serwerem. Co ważne zależy mi na tym bym nie musiał zmieniać całej konfiguracji w telefonie. W sensie jak w sieci domowej serwer jest na adresie 192.168.1.151 to w vpn też ma tam być.

Ewentualnie jakiś lan dns czy co tam się stosuje?

Co ważne nie mam stałego adresu ip i mam taki zwykły router więc instalacja czegoś na nim odpada.

#siecikomputerowe #devops #linux #informatyka
  • 15
  • Odpowiedz
szukam jakiegoś vpn do domu. Chcę mieć połączenie między smartfonem a domowym serwerem

@K-S-: wireguard uruchom na serwerze, na routerze tylko przekierowanie portu potrzebujesz

nie mam stałego adresu ip


@K-S-: dynamic DNS - dowolny, np duckdns.org
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@yjkis: w sensie vps jako serwer pośredniczący bo nie mam stałego ip. A wireguard sam w sobie ogarnie bycie w tej samej sieci czy jak zerotier tworzy nową sieć?
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@pyrfee: nie wiem jak ten drugi ale zerotier tworzy coś w rodzaju swojej wirtualnej sieci przez co cała konfiguracja mi się sypie
  • Odpowiedz
@K-S-: nie pamiętam jak to było w Zerotier ale w Tailscale masz tylko połączenie pomiędzy urządzeniami gdzie masz zainstalowane TS lub możesz udostępnić sieć w którym jest to urządzenie (subnet routers) czyli będzie tak jak chcesz. Możesz też sobie ustawić taki serwer jako exit node i jak się z nim połączysz to będzie przez niego przechodził ruch z Twojego telefonu (będziesz miał IP domowe).
  • Odpowiedz
@K-S-: Instalujesz Tailscale na jakimkolwiek urządzeniu w domu, pralka, lodówka, router, home assistant, NAS... na wszystkim to działa i na smartfonie.
Praktycznie żadnej konfiguracji oprócz zalogowania na swoje konto nie potrzeba.
I przebija się przez routery bez otwierania portów, bez zewnętrznych IP.
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 1
Ok nie będę nikogo wołał ale przetestuje dwie opcje, najpierw Tailscale bo wydaje się prostszy a później wireguard bo korzysta się z niego profesjonalnie więc będę sobie mógł dopisać do cv.

Dzięki wszystkim za rady.
  • Odpowiedz
@amamoh: dzięki, nie wiedziałem

korzysta się z niego profesjonalnie więc będę sobie mógł dopisać do cv.


@K-S-: ha, to jest korzyść której nie brałem pod uwagę ( ͡° ͜ʖ ͡° )*:
  • Odpowiedz
w sensie vps jako serwer pośredniczący bo nie mam stałego ip.


@K-S-: nie musisz, ważne żebyś miał zewnętrzne IP; najprostsza opcja, to uruchomić na routerze openwrt z ddns (odpytuje o Twoje aktualne IP i wystawia serwis do internetu) + wireguard i wszystko działa bez problemu; łączysz się do sieci po adresie jakastamsubdomenka.ddns.net:numerportunaktorymsluchawireguardna_routerze
  • Odpowiedz