Wpis z mikrobloga

Mam projekt domu, który podobnie jak ten ze zdjęcia, zakłada budowę ogniomuru/attyki na piętrze budynku.
Niedługo zabieram się za budowę i miałem pierwszą pogadankę z wykonawcą. Gość radził, żeby zrezygnować z tego ogniomuru. Jego argumentacja to znacząco wyższy koszt oraz duże prawdopodobieństwo problemów w przyszłości z odprowadzaniem wody/zalegającego śniegu w miejscu styku murku z płaskim dachem. Czy ktoś, kto posiada praktyczną wiedzę lub ma podobne rozwiązanie u siebie w domu, mógłby się wypowiedzieć?
Alternatywą jest balustrada ale wiadomo, nie będzie już tego efektu jak przy bardziej spójnym murku.

#budujzwykopem #budowa #budowadomu #dom #budownictwo
J_Dilla - Mam projekt domu, który podobnie jak ten ze zdjęcia, zakłada budowę ogniomu...

źródło: Zrzut ekranu 2024-03-28 o 14.33.25

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@J_Dilla: Co do wody to robisz sobie zwyczajnie odpływy i odpowiednie spadki, co do śniegu no przy odśnieżaniu będziesz musiał nieco bardziej się pomęczyć bo zamiast zepchnąć będziesz musiał przerzucić, ale teraz takie zimy, że to niewielka różnica. Co do cen no to nie wiem niestety, ale balustrady wcale nie są takie tanie.
  • Odpowiedz
@J_Dilla: gość ma rację. Lepiej zrobić bez murku i dać ładną balustradę. Ja mam garaż z płaskim dachem i tam taras, pierwotnie w projekcie miałem właśnie taki murek, ale zrezygnowałem i dałem drewniane barierki.
  • Odpowiedz
@J_Dilla: wszystko zależy od tego co planujesz mieć położone na dachu i jaka warstwa izolacji, napisze ci jak robiliśmy to na budynkach w szwecji. Na strop szła folia, ok 20-30 steropianu, w styropianie były zamontowane odpływy i przechodziły przez murek na zewnątrz, na to wełna skalna 2-3cm na wełnę była zgrzana papa wywinieta na mur i do papy były specjalne kosze do zbierania wody i wszystko zasypane ok 10cm tluczenia,
  • Odpowiedz
  • 1
@Malinowy_nos: no dla mnie nie bez znaczenia jest aspekt wizualny i ciężko mi sobie wyobrazić, żeby jakakolwiek inna konstrukcja niż murek, który jest de facto przedłużeniem ścian nośnych, zbliżyła się atrakcyjnością. Nie wiem, może i finalnie pójdę w jakąś prostą balustradę z mlecznego szkła albo taką balustradę, która będzie możliwie najbliższa pierwotnemu założeniu i w jakimś stopniu nawiąże do wyglądu takiego murku.
  • Odpowiedz
  • 1
@robertx: jestem świadomy kosztów ale wiadomo, jak gdzieś można oszczędzić wyraźnie, to rozpatruję takie opcje. W moim pytaniu odnoszę się tylko do rozkminki czy iść w murek czy w balustradę.
  • Odpowiedz
  • 0
@hrabia_ponimirski: no że na płasko i lekki spad żeby woda uciekała wiadomo, rynny ukryte a na zabezpieczenie balustrada na całej szerokości. Z tego co zrozumiałem, taki mur jest robiony z betonu a nie z bloczków i musi być oddzielony jakimś podkładem względem stropu. I chyba to jest aspekt, który winduje cenę ale czy rzeczywiście tak bardzo względem balustrad to ciężko mi oszacować.
PS samym odprowadzeniem wody może i w sumie
  • Odpowiedz
@J_Dilla prawie każdy kogo znam z takim większym tarasem ma wielkie problemy z szczelnością, zaciekami, przeciekami. Ogólnie dramat.
Ogniomurek wygląda najlepiej.
Weź przy zalewaniu stropu koniecznie dodatek W8 do betonu lub podobny.
Naprawdę dopilnuj wykonania izolacji trzykrotnie!
Po kilku latach ciepła, zimna wszystko się kurczy, kruszy, pęka i dostaje się wilgoć.
Projekt piękny ale wymaga reżimu wykonania.
Ogólnie warto i gratuluję pięknego projektu.
  • Odpowiedz