Wpis z mikrobloga

#zagadkilogiczne #zagadkilingwistyczne

Hej, myślałem o zrobieniu świątecznego konkursu zagadkowego z nagrodami. Wyglądałoby to w ten sposób, że byłoby do rozwiązania kilka zadań, za które zdobywałoby się punkty i zwycięzca (a może top 3?) cieszyłby się na końcu z nagrody.

I tutaj mam jedno pytanie do was: czy uważacie, że powinien być raczej jeden konkurs albo z #zagadkilogiczne (raczej głównie byłyby diagramy), albo z #zagadkilingwistyczne czy może zrobić łączony konkurs z zagadkami charakterystycznymi dla obu tagów i w ten sposób poznalibyśmy najbardziej wszechstronnego zagadkowo wykopowicza? ;)
  • 18
@almafater: Fajny pomysł. IMO najlepiej łączony, ewentualnie dwa osobne. Użycie "albo", a nie "lub" wskazuje, że drugiego wariantu nie bierzesz pod uwagę, a szkoda byłoby z któregoś rezygnować... zwłaszcza gdybyś miał rezygnować z logicznych ;>
@almafater: Też wolałbym łączony. Planujesz punktować tylko pierwszą - najszybszą odpowiedź? A może odpowiedź na maila albo PW, żeby np. 3 najszybsze osoby były punktowane za jedną zagadkę. Tylko są też minusy: więcej roboty i zawsze ktoś może podać rozwiązanie w widocznym komentarzu.
@archive: Wolałbym jednak żeby odpowiedzi były jawne, wysyłanie na PW/maila niezbyt mi się podoba. Tak, roboty na pewno jest więcej, co do odpowiedzi w widocznym komentarzu to nie wiem czy z tym coś mogę zrobić. Teoretycznie mogę w regulaminie napisać, że odpowiedzi w nie-spoilerach nie zaliczam, ale takie rozwiązanie też mi się nie podoba, bo jak ktoś taką odpowiedź zobaczy to potem sam może ją szybko napisać.
@almafater: @archive: ja byłbym zwolennikiem zamieszczenia zestawu pytań/zadań i dania czasu na rozwiązanie wszystkich. Odpowiedzi musiałyby być przesyłane na maila/pw. Zamieszczanie pojedynczych zadań i punktowanie tylko 1 odpowiedzi jest jakimś rozwiązaniem, ale nie bardzo wiem, jaka w takim wypadku jest różnica, czy ktoś zamieści taką odpowiedź w spoilerze, czy bez. Jak jest prawidłowa, to koniec zabawy dla innych, jeśli nie - to nie ma znaczenia, czy jest widoczna czy nie.
@brak_nicku: Dlatego właśnie pisałem, że w zasadzie nic nie mogę zrobić na zamieszczanie odpowiedzi w spoilerach.

Co do zagadek diagramowych - uploadu obrazka na pewno nie będzie, zawsze będę prosił o podanie odpowiedzi słownie (czasem nawet nie trzeba podawać nawet całej odpowiedzi, a tylko kilka elementów).

I ja zdecydowanie nie zamierzam rozdawać nagród "krewnym i znajomym", ale obawiam się, że niektórzy uczestnicy mogliby się czepiać, gdyby kolejność nie była jawna. Zawsze
@almafater: jeśli byłoby sporo zadań, a czas nie za duży, to wówczas głównym miernikiem byłaby ilość rozwiązanych zadań, a tylko dodatkowym kryterium czas przesłania kompletu rozwiązań. Co do API, to pewnie jest to do wykonania, ale ja wczoraj pierwszy raz zajrzałem do dokumentacji, więc się nie wypowiadam. Wiem też, że przy okazji innej zabawy zrobionej z wykorzystaniem API były spore problemy z wydajnością serwera, na której stał quiz.
@brak_nicku: No też się trochę obawiam, że mogłyby być problemy z serwerami i jeszcze jest ryzyko, że coś bym zaprogramował nie tak jak trzeba i byłyby z tego jakieś niepotrzebne problemy.

Więc chyba zastosuję standardowe rozwiązanie: ogłoszę, że będą zagadki z odpowiednim wyprzedzeniem i punkty będą zdobywane na zasadzie kto pierwszy ten lepszy.

O spoilerach mogę napisać jako o dobrej praktyce, ale w zasadzie nic więcej nie mogę tutaj wymagać.
@brak_nicku: Bo niektórzy mogą spojrzeć na zagadki po czasie i mogą nie chcieć znać od razu rozwiązania, mimo wszystko część ludzi może to potraktować jako zabawę. Moim zdaniem nie jest fajne, jak chcesz sobie rozwiązać zagadkę i mimochodem widzisz od razu rozwiązanie ;)
@almafater: ok, zgadzam się, sam parę Twoich zagadek próbowałem rozwiązać, mimo że były zamieszczone X godzin wcześniej i były już dawno rozwiązane. Mi chodzi tylko o to, że nie miałoby to żadnego wpływu na wynik ewentualnego "konkursu".