Wpis z mikrobloga

Rozważam pewne #mieszkanie, blok późne lata 90' i dowiedziałem się, że jest instalacja miedziana 3żyłowa niewymieniana od tamtej pory, ale jest jedna faza na kuchnię i łazienkę, więc np. potrafi wywalić korki jak się odpali zmywarkę i pralkę naraz. Ile może kosztować przerobienie takiej instalacji? Łazienka z kuchnią są po prostej od korytarza i wejścia do mieszkania. Czy warto od razu przerobić instalację też w innych pomieszczeniach (pokoje mają swoją fazę, tam nic nie wywala)? Zakładamy, że nie planuję indukcji, ale planuję założyć klimatyzację (w salonie, więc nie na fazie z kuchnią)
#remontujzwykopem #remont
  • 16
@chlebtostowypszenny: jedna faza czy jeden obwód? Jakie bezpieczniki w rozdzielnicy? Z wymianą instalacji w łazience jest o tyle trudno, że w płytkach niewybruzdujesz, ewentualnie można kuć z drugiej strony ściany jak jest podejśćie, ale to też może być karkołomne. Ciężko oszacować, nie znając nawet lokalizacji - od paru stów do paru tysięcy. No i pytanie czy pytasz na zasadzie "nic w mieszkaniu nie będę zmieniał" czy "będe robił remont i tak,
@chlebtostowypszenny: a masz jakiś szeroki na trzy fazy czy same pojedyncze? jakbyś miał chociaż jeden szerokości trzech włączany jenym długim klawiszem to byś miał 3 fazy choć to nie rozstrzyga jednoznacznie że nie masz
@Piotrek00:
- dosłuchałem się "jedna faza", ale może wszystko rozchodziło się właśnie o wspólny obwód dla kuchni i łazienki - ja osobiście za słaby w te klocki jestem, żeby odróżnić
- w rozdzielnicy typowe różnicoprądowe, jakie parametry nie wiem
- na razie zbieram za i przeciw obu opcji, bo jeśli mogę wiele poprawić nie lecąc w koszty to spoko, a jeśli wiele poprawek ma swoje "dependencje" w mieszkaniu to wtedy nastawiam
@chlebtostowypszenny: bardziej niż o parametry chodziło mi o to, czy nowe bezpieczniki, czy ceramiczne, ale skoro późne lata 90. to w sumie raczej nowe.

Główne "za" jest takie, że jak planujesz jakikolwiek remont, a teraz nie tkniesz elektryki, to potem jest to bez sensu, bo wymaga kucia i prucia w całym mieszkaniu. Lepiej sobie ogarnąć elektrykę od razu i mieć z głowy.
@chlebtostowypszenny ja tak zrobiłem niedawno u siebie, że na razie zostawiłem łazienkę na starym obwodzie, a kuchnię jako że pierwsza szła do remontu to wypiąłem i puściłem do skrzynki na nowym obwodzie. Wymieniłem skrzynkę i będę tak sobie każde pomieszczenie po kolei dorabiał po prostu. Ekipa przy okazji remontu kuchni mi zrobiła bruzdy w 1,5h
@Piotrek00: A rozumiem, niestety tego nie widziałem a nie wpadło mi do głowy spytać, właściciel pewnie wie tyle co ja ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Główne "za" jest takie, że jak planujesz jakikolwiek remont, a teraz nie tkniesz elektryki, to potem jest to bez sensu, bo wymaga kucia i prucia w całym mieszkaniu. Lepiej sobie ogarnąć elektrykę od razu i mieć z głowy.


Dzięki za tipa, brzmi bardzo
@chlebtostowypszenny ciężko mi określić, bo ekipa była już na miejscu i robili to właśnie „przy okazji” tej kuchni. Mogę jutro przedzwonić do majstra i zapytać ile się bierze za takie coś poza inną robotą (w Warszawie).

Ale ogólnie bym polecał Ci to robić już właśnie przy okazji czegoś większego w mieszkaniu, bo po takim bruzdowaniu jest #!$%@? jak po generalce, wszędzie pył xd
@chlebtostowypszenny u mnie w ogóle to #!$%@?ło też bezpieczniki właśnie na obwodzie kuchenno-łazienkowym, bo stary obwód był podłączony na jakimś słabym bezpieczniku do oświetlenia, a nie do sprzętów.

Przechodziłem ostatnio przez remont z kompromisami właśnie w budynku z 97 roku - jak chcesz tipów to pisz priv, mogę Ci powiedzieć co z mojej perspektywy się opłaca a co nie. Z fajnych bajerow to np jak nie chcesz bawić się w wyrywanie wanny
@chlebtostowypszenny: Hmmm protipy?

Bierz jedną ekipę od wszystkiego - może wyjść drożej, ale unikniesz potem sapania "panie, hydraulik/elektryk/tynkarz tak coś zrobił, to jak ja miałem z tym na równo wyjść?". Ale to z tym, czy taniej, czy drożej, to też zależy od zakresu, bo jak masz np. całą elektrykę do wymiany, to raczej elektryk zrobi Ci to taniej niż ekipa wykończeniowa - specjalizuje się w tym, zrobi szybciej, ma dojście do
@Piotrek00: dziękuję mireczku, dałbym soga gdyby biauek dodał, z ledami też dobry protip i poczytalbym o takich smaczkach więcej, bo bardzo bym chciał instalację ledowa w mieszkaniu miec, zdecentralizowane zrodla swiatla bo mnie wkurza prlowy styl na żyrandol, szafy i meble w zabudowie no i chciałbym pokorzystac z dobrodziejstw smart domu - rolety, grzejniki, zasłony, nawilżacz, oświetlenie sterowane zdalnie lub wpięte w jakiś schedule, takie tematy