Wpis z mikrobloga

Nie kupuj kabli na aliexpress, ani na bazarze mówili. Kup w Polsce od legalnego sprzedawcy, kabel z certyfikatem, mówili.

Na zdjęciu kabel kupiony w Polsce, od dużego allegrowego sprzedawcy. Według opisu ze strony: do 16A, oczywiście trójżyłowy, wysokiej jakości i w ogóle.
Tymczasem w realu:
- brak żyły PE
- przewód z żyłami z CFe (magnes się przykleja)
- średnica żyły 0,58mm co daje pole przekroju żyły ~0,25mm2. Dla przewodu miedzianego dałoby to maksymalne obciążenie rzędu 4,5A, tu mamy żyłę żelazną, zatem bliższa prawdy jest połowa tej wartości.

Kable kosztowały śmieszne grosze, ale chyba będę kręcił inbę, bo to gówno jest zwyczajnie groźne dla zdrowia i mienia osób użytkujących, grozi zarówno porażeniem, jak i pożarem i w ogóle nie powinno być sprzedawane.
#elektronika #elektryka
Jarek_P - Nie kupuj kabli na aliexpress, ani na bazarze mówili. Kup w Polsce od legal...

źródło: 20240325_161113

Pobierz
  • 189
  • 1
mam wyjęte oba x)


@Slupper: wyjmując oba pozbawiasz się dostępu do wielu fajnych i bardzo pożytecznych skrótów klawiszowych, jakich ten klawisz daje. Wyjąłem prawy, bo mnie wkur..ł, ale lewy jest i używam go regularnie :)
@Jarek_P: kiedyś miałem podobny przypadek. Tylko z pomarańczowym przedłużaczem. Miał być 16a trzy żyłowy po przecięciu okazało się że wewnątrz jakieś śmieszne kabelki. Poinformowałem sprzedającego dostałem zwrot pieniędzy i podziękowania za informację. Sprzedawca usunął przedłużacze z allegro
  • 1
Podaj proszę parę przykładów skrótów z logiem Win oprócz Win + Tab :)


@Slupper:
ale prosze bardzo :) Jest tego w cholerę, poniżej to, czego sam używam:
Win + D - zrzuca wszystkie otwarte okna do paska
Win + L - blokuje ekran. Bardzo przydatne w #pracbaza przy odchodzeniu od biurka
Win + V - jak Ctrl+V, ale z dostępem do historii iluś ostatnich zawartości schowka, te szczególnie często możesz "przypiąć",
@konski: obowiązuje, jasne.
Niefortunny skrót myślowy z mojej strony. Chciałem zwrócić uwagę na to, że w obwodach 12 V przekrój przewodu jest bardzo istotny, ze względu na relatywnie duże prądy robocze. Powinienem się odnieść do jakiejś konkretnej mocy, np. 60 W, co daje prąd 5 A @ 12 V vs. 0,26 A @ 230 V.
  • 2
akurat im mniejsze napięcie tym większy prąd, więc przy ledech 12 V tym bardziej grubszy przewód by się przydał ;)


@k433: A prawo Ohma nie obowiązuje?


@konski: Obowiązuje. Wzór na moc też obowiązuje :) Jak masz oświetlenie led 20W, to przy zasilaniu 12V będzie tam płynął dużo większy prąd, niż przy 230V. Tak coś ze 20x większy.
  • 0
zaraz się okaże, że sprzedawca jest chińczykiem


@PotwornyKogut: ten nie jest. Normalna polska firemka sprzedająca mydło i powidło. 100% chińskie, to fakt, ale to jest polski reseller, a nie działający z Azji podwykonawca Aliexpress.
@k433

Niefortunny skrót myślowy z mojej strony.

Tak myślałem, bo mało kto w ogóle zwraca uwagę na kaliber przy 12/24V. Z jednej strony oczywiste z drugiej widziałem kilka 'instalacji pod ledy' na przewodach typu UTP albo 2x0,nic 'a bo to tylko 12V' ;).

@Jarek_P
Ten led ma jakiś tam opór, jeśli go zasilisz napięciem X razy większym to popłynie X razy większy prąd dając X^2 mocy
Moc jest podana dla konkretnego napięcia.