Wpis z mikrobloga

Siema Mirasy, chciałem się spytać czy ktoś jest w podobnej sytuacji i może coś doradzić. Obecnie pracuję jako programista dla polskiej firmy na jednoosobowej działalności gospodarczej i rozliczam się na ryczałcie. Życie się tak poukładało, że będę przez conajmniej kolejne 1.5/2 lata siedział w UK i potem prawdopodobnie wrócę do Polski. Złożyłem wniosek o przydzielenie statusu pre-settled żeby mieć pozwolenie na życie i pracę tutaj. Chciałbym znaleźć pracę w UK na czas, w którym tutaj jestem jednocześnie nie zwalniając się z obecnej firmy żeby po powrocie do Polski mieć dalej możliwość pracy. Stąd pare pytanek:
1. Czy jest możliwość bycia rezydentem podatkowym dwóch krajów?
2. Czy jeśli chcę pracować dalej dla polskiej firmy siedząc w UK powinienem założyć działalność tutaj i rozliczać podatki w UK?
3. Podejrzewam, że z zarobku w UK również będę musiał się rozliczyć w Polsce?
4. Ogólne pytanie jak wy (jeśli jesteście w podobnej sytuacji) rozwiązaliście te kwestię podatkową?
#podatki #uk
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ploskwin:

Złożyłem wniosek o przydzielenie statusu pre-settled żeby mieć pozwolenie na życie i pracę tutaj.

Wydaje mi się, że spóźniłeś się z tym tak ze 3 lata. O ile nie masz jakichś nadzwyczajnych okoliczności, to nie dostaniesz pozwolenia na pracę.
  • Odpowiedz
@ploskwin:
1. Tak, niestety wynika to w dużej mierze z tego jak liczony jest rok podatkowy w obu krajach. W UK rok podatkowy trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia następnego roku (oni muszą mieć wszystko inaczej), w Polsce od 1 stycznia do 31 grudnia. Teraz przykładowo mieszkasz w Polsce do 1 lipca (czyli mieszkałeś w Polsce przynajmniej 183 dni w roku podatkowym), wyjeżdżasz do UK gdzie mieszkasz kolejne 183 dni lub więcej w okresie do 5 kwietnia następnego roku - jesteś z automatu rezydentem podatkowym obu krajów. Inny przykład, wyjeżdżasz z Polski 10 czerwca, czyli przebywasz w kraju 162 dni, tracisz polską rezydencje podatkową (no chyba, że nasz US stwierdzi, że w Polsce masz centrum interesów życiowych) jeśli będziesz poza granicami Polski do 1 stycznia kolejnego roku.
2. Tak, self assesment
3. Tak. Jeśli będziesz rezydentem polskim podatkowym. Niestety ale Polska zmieniła przepsiy o podwójnym opodatkowaniu z UK w 2021 roku (dziękujemy) i podatek wylicza się według niekorzystnej dla podatnika (metoda proporcjonalnego odliczenia)

Poczytaj o rezydencji podatkowej, kiedy ją zyskujesz i tracisz. Ogólnie musisz przebywać 183 dni lub więcej w danym roku podatkowym w Polsce/UK by uzyskać rezydenturę podatkową tego kraju. Ale jeśli posiadasz centrum interesów życiowych w Polsce to mimo, że nie mieszkałeś w Polsce te 183 dni to nadal możesz być uznany za polskiego rezydenta podatkowego. Na stronie HMRC jest test, który powie ci czy jesteś rezydentem podatkowym UK czy nie, ale chyba tobie bardziej chodzi o
  • Odpowiedz
  • 0
@patrol798: Dzięki za odpowiedź! Pewnie ten pierwszy rok będzie trochę bardziej skomplikowany, jak już osiądę w UK na dłużej i będzie jasność co do rezydencji podatkowej to pewnie bym się rozliczał już tylko w UK.
  • Odpowiedz
  • 0
@patrol798: Jeszcze odnośnie 2 - czy dla polskiego pracodawcy jest to jakoś mocno problematyczne? Zastanawiam się jak u mnie w robocie do tego podejdą, jaką umowę będzie trzeba zawrzeć itp.
  • Odpowiedz