Wpis z mikrobloga

#mechanika #elektronika #majsterkowanie

Mirki, mam stolik z regulowaną wysokością. Wysokości reguluje się poprzez kręcenie korbką (pręt z gwintem), chciałbym to przerobić na sterowanie elektryczne, zamontować elektryczny silnik i przyciski etc. Tylko problem mam taki, że za cholere nie wiem jaki moment obrotowy silnika jest mi potrzebny. Ktoś by mi mógł jakaś przykładową skalę podać? Bo nawet nie wiem czy mi 1kg*cm wystarczymy czy bardzo 30 kg*cm czy może 100 kg*cm. Kompletnie nie rozumiem tej skali.
  • 13
@Variv to jednostka momentu
Dziwna, ale trudno. Oznacza, że np jak na ramieniu o długości 30 cm położysz kilogram (przy poziomym wychyleniu dźwigni), to korbka się zacznie obracać.
@Variv nie dzielisz tylko mnożysz. Masz dłuższe ramię, więc jest Ci lżej. Żeby zakręcić korbą 7 razy krótszą potrzebujesz 7 razy wiekszej siły, więc potrzebny Ci silnik o momencie co najmniej 7 kg*cm
  • 0
to jednostka momentu

Dziwna, ale trudno. Oznacza, że np jak na ramieniu o długości 30 cm położysz kilogram (przy poziomym wychyleniu dźwigni), to korbka się zacznie obracać.


@WolvvloW: Hmm, czyli jak mam ramie 7cm i z wagi mi wyszło, że aby to ruszyć potrzeba 1kg to mnożę 1 przez 7 i wychodzi 7kg*cm potrzebnego momentu?
  • 0
@Xargo1: Ok, dzięki to już wiem mniej więcej czego szukać. Ofc jak będę szukać silnika to wezmę trochę obrotu na zapas aby nie było na styk.

Myślę też, że raczej około. 3-5 obroty na sekunde to bedzie maks wystarczająco do takiej regulacja. Nie wiem czy plastikowe elementy na tym gwintowanym pręcie wytrzymają jakieś duże prędkości.
@Variv: Raczej będziesz musiał mieć jakiś silnik z przekładnią. Bo jak wsadzisz napęd bezpośrednio z wału silnika to raz że ten silnik będzie musiał być duży to jeszcze będzie ci podnosił z bardzo dużą prędkością.
Jak będziesz dobierać coś ze złomu to zobacz silniczki od wycieraczek, tylko taki z korbą na zewnątrz gdzie możesz zdjąć tą korbę i odbierać ruch obrotowy.
via Android
  • 0
@biskup2k
Ogladam silniki z przekładniami właśnie. Np coś takiego

https://botland.com.pl/silniki-dc-standard-z-przekladnia/17543-silnik-37dx54l-z-przekladnia-701-24v-140rpm-pololu-4684-5904422327835.html. Choć tutaj moment dużo większy niż potrzebuję, ale to jeszcze będę musiał pooglądać.

Plus będę musiał mieć jeszcze 2 koła zębate, jeden na wale silnika a drugi na wale od regulacji wysokości - tutaj wielkościami tych kół też można trochę przełożenie regulować.
Ofc jak będę szukać silnika to wezmę trochę obrotu na zapas aby nie było na styk.


@Variv: Ogólnie w takich zastosowaniach to problemem jest nie tyle moment, co dopasowanie obrotów.
Jak użyjesz silnika który proponujesz to on ma 140rpm, czyli ponad 2 obroty na sekundę.

Pytanie czy to nie jest zbyt szybko do Twojego zastosowania.
Moment jak jest "dużo za duży", to tak właśnie ma być.
Inaczej będą problemy z ruszaniem.
via Android
  • 0
@hellfirehe Ten silnik jak się go podłączyć na 12v ma już tylko 72 obroty na minutę. Więc tu ewentualnie jest wyjście jeśli obroty byłby są duże. Albo dorzucić regulacje napięcia w zakresie 12v-24v aby regulować obroty.

Hmm no to będę musiał pomyśleć. Przekładni tam żadnej nie ma to prosty system z gwintowanym pretem w obu kierunkach (trochę ala śruba rzymska). Kręcąc korbą obraca się pręt który przesuwa w przeciwne strony zamontowane na
Ten silnik jak się go podłączyć na 12v ma już tylko 72 obroty na minutę.


@Variv: Tu też dobrze się dowiedz, bo pytanie jaki będzie miał moment obrotowy przy tych 12V - możliwe że już zbyt mały żeby ruszyć Twoim stołem.