Wpis z mikrobloga

Zainteresowany dzisiejszy wpisem na temat prób z bronią atomową USA i postępowaniem wobec tubylczej ludności
zgłębiłem temat i powiem szczerze paczki chipsów rozdawane przez Rosjan to nic co aktualne robi USA z mieszkancami
wysp przez, które została napromieniowana ludność tubylcza.

Rongelap – atol w Mikronezji Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych wykorzystywały rejon Wysp Marshalla jako poligon doświadczalny, gdzie dokonywano atmosferycznych prób ze strategiczną bronią termojądrową w latach 1946–1958. Większość testów przeprowadzano na atolu Bikini.

Na czas prób jądrowych mieszkańcy Bikini zostali przeniesieni na atol Rongerik, skąd powrócili na swój rodzimy atol na przełomie lat 60. i 70. XX wieku.
Potem jednak ponownie ich przesiedlono (w 1978) na wyspę Kili z uwagi na utrzymujące się skażenie gleby promieniotwórczym cezem, który wchłaniany przez palmy kokosowe stał się przyczyną chorób nowotworowych wśród mieszkańców wyspy, dla których orzech kokosowy stanowił podstawę diety. Skażenie pożywienia było także przyczyną większej umieralności wśród niemowląt.

Teraz przechodzimy do sedna gdzie przesiedlono ludzi i jak ich się wspiera :D

Ebeye – niewielka wyspa (około 36 hektarów powierzchni) i miasto w Wyspach Marshalla; w południowo-wschodniej części na atolu Kwajalein w łańcuchu Ralik Chain; ponad 12 000 mieszkańców (2008), znane jako „slums Pacyfiku”,
najgęściej zamieszkana wyspa w tym rejonie świata.
Cel migracji i przesiedleń osób, które straciły miejsce zamieszkania wskutek działalności armii USA i prób z bronią jądrową.

Kili – wyspa o powierzchni 0,93 km² w łańcuchu wysp Ralik Chain archipelagu Wysp Marshalla, położona około 180 mil morskich na południowy zachód od atolu Jaluit. Najmniejsza z wysp archipelagu.
Wyspa ta była bezludna do 2 listopada 1948, kiedy to rząd USA przeniósł tam (w zamierzeniu tymczasowo) mieszkańców atolu Bikini, w ramach operacji Crossroads; pozostali tam jednak na stałe. W 2007 roku liczba mieszkańców wynosiła około 774 osób, co groziło przeludnieniem. Dzisiaj (2009) około 1400 potomków wysiedleńców z Bikini mieszka na Kili.

Kili nie jest atolem i nie otacza jej rafa koralowa, co oznacza, że przez około cztery miesiące w roku nie można tam dobić statkiem, gdyż nie pozwalają na to warunki pogodowe. Równie trudne jest uprawianie rybołówstwa.

Mieszkańcy Kili korzystają ze wsparcia finansowego ze strony rządu USA i Wysp Marshalla; na jedną osobę przypada rocznie 15 dolarów w naturze:każda rodzina na wyspie otrzymuje 2–3 razy w roku paczki zawierające 1–2 porcje mrożonych kurczaków, 2–4 20-kilogramowych worków mąki i 2–4 worki ryżu. Na wyspie istnieje kilka sklepików oferujących wyspiarzom sól, tabasco, cukierki i puszkowaną żywność z USA.

W skrócie USA przeprowadziło przez wiele lat próby atomowe skazując wyspy gdzie żyli sobie ludzie przez setki lat. Następnie wywieziono ich kilka razy na wyspy gdzie zrobiono im slumsy lub zasiedlono ich na wyspiegdzie nie można uprawiać rybołówstwa oraz nie dobija żaden statek przez brak rafy koralowej ale za to w zamian dostaja od USA po 1-2 porcje kurczaka oraz 2 worku ryżu rocznie :D

#usa #wojna #polityka #ciekawostki
Caracas - Zainteresowany dzisiejszy wpisem na temat prób z bronią atomową USA i postę...

źródło: Capture

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz