Wpis z mikrobloga

Moja gotowość do oddania życia za ojczyznę w czasie wojny nie wynika z mojego altruizmu, ale z mojego skrajnego egoizmu. Moje ego jest tak wielkie, że rozszerzyłem moją tożsamość na cały naród. Strach przed śmiercią natomiast postrzegam jako coś co hamuje moją wolę. Dla mnie prawdziwa siła egoizmu wynika z niepowstrzymanej, twórczej pasji. Moja pogarda do tchórzy nie wynika z faktu, że są egoistami lecz wręcz przeciwnie. Gardzę nimi bo ich poczucie własnego ja, jest tak żałośnie słabe. Na tej samej zasadzie Nietzsche pogardzał tymi którzy byli konformistami pragnącymi wygodnego życia. Byli oni ostatnimi ludźmi. Ja aspiruje do bycia nadczłowiekiem.

#revoltagainsthemodernworld #filozofia #nacjonalizm #polityka #wojna
Al-3_x - Moja gotowość do oddania życia za ojczyznę w czasie wojny nie wynika z mojeg...

źródło: szukalski-toporzel

Pobierz
  • 11
@Al-3_x: a co jeśli ktoś nie boi się śmierci ale nie chce ginąc za ojczyznę? xd na przykład ktoś kocha żreć, codziennie żre pizze i fast foody nie boi się tego że umrze na zawał w wieku 30 lat, nieuchronna śmierć nie powstrzymuje go przed tym co kocha czyli kawałkach stopionego sera i mięsa w mordzie zagadka czym różni się żarcie od ojczyzny? żarcie fastfoddów w przeciwieństwie do walki za ludzi
  • 0
@morgiel: Nie w tym rzecz. Sprowadzanie swojej egzystencji do zaspokajania jedynie najbardziej podstawowych potrzeb jest jak najbardziej wyrazem prymitywizmu. W pewnym sensie to jego definicja.
  • 0
@morgiel: Absolutnie się mylisz. Poświecenie dla narodu ma wartość etyczną, natomiast sama idea narodu pozwala człowiekowi wyjść poza zaspokajanie prymitywnych potrzeb by mógł aspirować do czegoś wyższego.