Wpis z mikrobloga

#gielda #pit #podatki #broker #trading #podatek #jdg

Przeklejam post, żeby dodać więcej tagów.

Potrzebuje porady jak opłacać podatki za
proptrading. Gram za pieniądze zagranicznego brokera i trochę już zarobiłem, natomiast niczego jeszcze nie wypłacałem, bo nie wiem jak to wygląda, a nie chce lecieć w chooya na razie. Który PIT odpowiada za coś takiego, skoro nie chce prowadzić JDG (no chyba że muszę i lepiej to będzie robić w ten sposób)? Czytałem gdzieniegdzie o PIT11, 21, 36 i nawet 38, ale nigdzie nie mogę znaleźć niczego konkretnego w takim przypadku. I czy mogę na luzie na razie wyplacac środki czy lepiej się wstrzymać, bo czytałem coś o tym, że powinno się niby wpłacać zaliczki co miesiąc na podatek dochodowy. Ktoś ogarnia co i jak i mógłby to wytłumaczyć?
  • 10
  • Odpowiedz
@ks-sk: Opodatkowujesz jak zlecenie, czyli rozliczasz na skali podatkowej, wpłacając zaliczki miesięczne do 20 następnego miesiąca i stosując 20% koszty uzyskania przychodu.
  • Odpowiedz
  • 0
@timek1119: Czyli to będzie PIT21? Ogólnie głupie pytanie, ale opisałbyś krok po kroku jak przedszkolakowi jak to wszystko należy zrobić? Gdzie to się wpłaca? Gdzie to trzeba wcześniej zgłosić?Śmiesznie to brzmi, ale serio jestem w tym kompletnie zielony, nigdy nie interesowałem się wcześniej podatkami. Nie wiem dosłownie niczego.
  • Odpowiedz
  • 0
@chez: Dobra, załóżmy że założę JDG. Dochód w tym roku raczej nie wyniesie więcej niż 120000, nie lepiej w takim przypadku byłoby wybrać skalę? Czy w przyszłości można by ewentualnie zmienić formę opodatkowania na inną? I czy na tym JDG też musiałbym się bawić w zaliczki? Przyznam szczerze, że wolałbym tego ominąć i po prostu raz do roku płacić podatki.
  • Odpowiedz
@ks-sk napisałem że w zależności od dochodów, nawet jak nieznacznie przekroczysz to dalej opłaca się być na skali. Formę opodatkowania mozesz zmienić do 30 dni od rozpoczęcia roku księgowego - przeważnie zaczyna się 1go stycznia. W spółkach można wybrać sposób płacenia citu, albo co miesiąc albo raz w roku, w jdg musisz się dowiedzieć
  • Odpowiedz
@chez małe sprostowanie.
Formę opodatkowania możesz zmienić do 20 dnia kolejnego miesiąca w nowym roku. Ale liczone jest to od miesiaca wystawienia faktury sprzedażowej. Czyli jeśli fakturę miałeś w styczniu to do 20 lutego masz prawo zgłosić zmianę.
  • Odpowiedz
@shooter85 dzięki za sprostowanie. Jeszcze jedna rzecz, jeżeli nie masz jdg, a będziesz ją otwierał np w połowie roku, to na tym etapie możesz wybrać formę opodatkowania i będzie ona obowiązywała od razu
  • Odpowiedz
  • 0
@chez: No dobra, sprawdźmy czy zrozumiałem. Załóżmy teraz że założyłem JDG na skali, czyli płace podatek 12%, zamiast tych 19%, bo tyle wynosi za dochody z Forex, dobrze to rozumiem? Oczywiście jeżeli zmieszczę sie w limicie. Zaliczki na podatek można płacić miesięcznie lub semestralnie (tak akurat przeczytałem w internecie), w moim wypadku chyba będzie semestralnie, ponieważ podatek w danym miesiącu nie przekroczy 1000zł, więc nie musiałbym płacić miesięcznie. Przeczytałem też, że
  • Odpowiedz
@ks-sk za grę u propa nie płacisz 19% belki, tylko tak jak przy umowie zlecenie. Jeżeli nie masz kosztów rozważ ryczałt- w linku który podałem jest wzmianka o tym. Najlepiej idź do doradcy podatkowego i zapłać 200zl za doradztwo. Każdy ma inną sytuację
  • Odpowiedz
  • 0
@chez: No w sumie to taki miałem plan też. Dzięki w sumie za objaśnienie co i jak, bo chciałem się też doedukować trochę.
A jeszcze jedno hipotetyczne pytanie, załóżmy że nie mam jednak jdg. Nie przysługuje mi w takim wypadku pit dla młodych, czyli że nie muszę płacić niczego (oczywiście do tej określonej kwoty 85k)? Czy nie działa to na takie dochody?
  • Odpowiedz