Wpis z mikrobloga

Właśnie skończyłem pierwszą część diablo. Zrobiłem to w ramach eksperymentu. Jestem ogromnym fanem hack n slashy i gier rpg więc stwierdziłem, że dobrym pomysłem będzie zapóźnianie się z protoplastami gatunki. Miałem cichą nadzieję, że gra z 1996 roku będzie chociaż średniakiem który da się przejść. Tym bardziej, że ogrywałem wersję classic w małej rozdzielczości i oryginalnymi teksturami. Jedyne co to spolszczenie fanowskie wgrałem bo wiele dobrego o nim słyszałem. Nie mogłem się bardziej mylić. Gra wciągnęła mnie w swoje piekielne odmęty. Każdy krok w głąb piekieł powodował dziwne uczucie osamotnienia i dyskomfortu. Poczułem coś czego nie czułem przy diablo III, diablo IV czy nawet POE. To było uczucie niepokoju. Schodząc coraz niżej widać było coraz więcej ciał a klimat możnaby kroić nożem.
Z plusów:
+Genialny system zarządzania hp i maną - często musiałem decydować, czy kupić więcej mikstur ale kosztem ograniczyć sobie miejsce w eq. Sprawiało to, że trzeba było myśleć co się kupuje a nie przelecieć postój w mieście na pałę.
+Świetne dialogi - mimo prostej fabuły nie pominąłem żadnego dialogu. Polska wersja językowa też trzyma poziom. Angielskiej nie doświadczyłem.
+Gęsty jak dupa szatana klimat oraz fabuła - tutaj jestem w stanie stwierdzić, że nawet POE zjada na śniadanie. Mega brutalne widoki i satanistyczne symbole robią wrażenie na graczu nawet dzisiaj. Questy są mega klimatycznie i fajnie poprowadzone
+Muzyka jest świetnie dopasowana - tam gdzie masz czuć niepokój i zagrożenie to gra odpowiednia muzyka. Muzyczka z wioski jest tak komfortowa, że czuje się jak w domu za każdym razem gdy odwiedzam miasteczko. Nawet dziewczyna usnęła do tej muzyki tak była relaksacyjna :)
+Bossowie - co tu dużo mówić, historia każdego z bossów była super. Szczególnie rzeźnik zrobił na mnie wielkie wrażenie. Ta cała otoczka. Największym rozczarowaniem był sam diablo ale do tego dojdę w minusach
+No i największy plus to system atrybutów - jak przechodziłem last epoch, poe czy nowsze cześci diablo to 95% ekwipunku który dropi leci do śmieci. Tutaj jest inaczej. Jak dropnie Ci niebieski item to może tak potęznie zboostować twoja postać, że gra z harda robi się na easy na następne 4-5 etapów. Tak miałem z niebieskim amuletem który zwiększył mi siłę o 15 i dał 30% więcej szans na trafienie wroga. I to był zwykły niebieski przedmiot. Jak lootował żółty to aż mi się mokro robiło. Nigdy tak szybko nie #!$%@?łem do miasta żeby zobaczyć co się pod nim kryje. A swoją drogą na starcie jest się mocno ograniczonym i nie można zbyt często się teleportować do miasta więc trzeba mądrze przemyśleć co zabieramy ze sobą

No i minusy:
Tak na dobrą sprawę nie będę oceniać archaizmów bo wiem, że niektóre rzeczy wynikały z ograniczeń sprzętowych. Ale do rzeczy:
-Magowie - grałem ciężkozbrojnym wojownikiem i ja pier dole. Jakie to było uciążliwe ganianie za tymi sukubami czy innymi magami. Szczególnie za tymi co się teleportują. Stanowiły małe wyzwanie a czułem się jakbym bił muchy w kiblu. Niepotrzebne przedłużenie batalii. Może nie są tak upierdliwe na postaciach range - ale tego nie sprawdziłem
-Sam diablo - no tutaj największe rozczarowanie. Może to kwestia mojego eq ale nie uderzył mnie ani razu a pokonałem go na 7-8 hitów. Już zwykłe m oby stanowił większe wyzwanie. Liczyłem też na jakiś dialog a tu dupa.

Koniec końców polecam każdemu fanowi gatunku - nawet teraz gra się mega przyjemnie. Giereczka kosztuje 35 zł a czas jej przejścia to około 10h- mi zajęła 12h ale to dlatego, że lubię czyścić lokacje do 0 i słuchać każdego dialogu
#diablo #pathofexile
V3ntu - Właśnie skończyłem pierwszą część diablo. Zrobiłem to w ramach eksperymentu. ...

źródło: 2024-03-12_15h27_57

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
+Genialny system zarządzania hp i maną - często musiałem decydować, czy kupić więcej mikstur ale kosztem ograniczyć sobie miejsce w eq. Sprawiało to, że trzeba było myśleć co się kupuje a nie przelecieć postój w mieście na pałę.


@V3ntu: taki genialny że grę da się przejść na 1 lvlu jak się dobrze i szybko klika potki, które są tam największą defensywą, większą niż jakiekolwiek eq, bo działają natychmiast

+Świetne dialogi -
  • Odpowiedz
  • 1
@bubr32:

taki genialny że grę da się przejść na 1 lvlu jak się dobrze i szybko klika potki, które są tam największą defensywą, większą niż jakiekolwiek eq, bo działają natychmiast


Sam grałem wojownikiem i mega się przydawało. Jednak potem zacząłem sobie sam dawać ograniczenia. Szczególnie w late game.

95% graczy nie uzna tego za zaletę. W h&s prawie nikt nie gra dla fabuły i dla dialogów


Nigdy nie przykładałem się do
  • Odpowiedz
  • 0
@Alray: czemu nie XD więcej lików do lizania sobie jajek. A tak serio to sam jestem graczem poe, diablo tak średnio lubię. Jak mój wpis zachęci chociaż jedną osobę do sięgnięcia po tytuł to czemu nie. Zawsze możesz takich zjebków jak ja dać na czarną xd
  • Odpowiedz
@V3ntu: jeśli podobał Ci się oryginalny diabeł to teraz pora na ponowne przejście z modem devilutionX - to taki zestaw lekkich quality of life poprawek, nie żadna konwersja wywracająca na lewą stronę całą grę. Zerknij na YT, bardzo polecam.
  • Odpowiedz
@bubr32

95% graczy nie uzna tego za zaletę. W h&s prawie nikt nie gra dla fabuły i dla dialogów


W MMO i RTS zatem też nie, ale widać Blizzardowi chyba nikt o tym nie powiedział tak że biedacy niepotrzebnie męczyli się z tą całą fabułą w świecie Sanktuarium, Wacrafta i Starcrafta i do tego nawet robili do tych gier cinematiki których zapewne nikt nie oglądąl ( ͡°( ͡° ͜
  • Odpowiedz
@Alcoholic_Desacrator: tak tak wyczuwam tą ironię ale serio te cinematiki to se na jutubie włączyłem, obejrzałem i wyłączyłem. Gówno mnie obchodzi gra z ładnymi filmikami jeśli wszystko inne jest #!$%@?. W takim poe nie wiem za #!$%@? jaka jest fabuła i pewnie 95% graczy nie wie a gra jest peakiem arpgów. To jest po prostu w takim gatunku gier mało istotne i tyle.
  • Odpowiedz
@bubr32 za to Diablo I i II są peakiem gier w ogóle podobnie jak Starcrafty, Warcraft 2 i 3 oraz Wow. Lore tych gier są przy tym potężnymi markami z ogromną bazą fanów czego o PoE gdzie tak jak mówisz nikt nawet nie wie o co tam chodzi nie można powiedzieć.
  • Odpowiedz
@Alcoholic_Desacrator: tak tak wyczuwam tą ironię ale serio te cinematiki to se na jutubie włączyłem, obejrzałem i wyłączyłem. Gówno mnie obchodzi gra z ładnymi filmikami jeśli wszystko inne jest #!$%@?. W takim poe nie wiem za #!$%@? jaka jest fabuła i pewnie 95% graczy nie wie a gra jest peakiem arpgów. To jest po prostu w takim gatunku gier mało istotne i tyle.


@bubr32: bo community gier h'n's to autystycy
  • Odpowiedz