Wpis z mikrobloga

#komputery #pcmasterrace mam sobię AMD Ryzen 7 1700 Pro i chciałbym na nim złożyć pc do #linux .
Będę mieć RAM 16GB g skill 3000 MHz, do tego budżetowa płyta na AM4 i jakiś używany zasilacz fsp/fortron (250-350W).
Proszę, doradźcie jaką (używaną) budżetową kartę graficzną wybrać. Chodzi mi o płynną obsługę pulpitu w rozdzielczości 3440x1440 i filmów na YT.
Dobrze było by sie zmieścić w limicie zasilania PCI express i aby była kompatybilna z linux (więc pewnie Radeon).
Nie będę na nim grał. Raczej odpalę na tym chrome i jakiś soft do programowania typu Eclipse.
  • 11
@eFFF256 Linux obsługuję ogólnie wszystkie karty graficzne, przynajmniej dystrybucję debianopodobne czy slackware. Myślę że starczy Ci rtx2060 albo 2070, bo w podobnych pieniądzach dostaniesz ewentualnie parę stów drożej 3060. Na radeonach się nie znam, nigdy nie były w moim kręgu zainteresowań. Ogólnie to linux na prawie każdych parametrach pójdzie...
@eFFF256 Linux obsługuję ogólnie wszystkie karty graficzne, przynajmniej dystrybucję debianopodobne czy slackware. Myślę że starczy Ci rtx2060 albo 2070, bo w podobnych pieniądzach dostaniesz ewentualnie parę stów drożej 3060.


@makgyvergaleriapl: ja bym OPu nie polecał nvidii pod linuksa. Sterowniki nvidii pod linuksem według mnie to nadal koszmar.
@Kryspin013 Osobiście nie miałem problemów przy ubuntu z nvidią, a nawet gry śmigały. Komp w zasadzie na uptime non stop chodził, tylko usypiałem, kilka miesięcy dawał radę. Co prawda i7 4th i gtx765 16gb ramu.


@makgyvergaleriapl: dalej się potrafią wysrać przy upgrade, a jak masz dwie karty graficzne to jest koszmar.
@eFFF256:

Proszę, doradźcie jaką (używaną) budżetową kartę graficzną wybrać. Chodzi mi o płynną obsługę pulpitu w rozdzielczości 3440x1440 i filmów na YT.

Używane to GTX 1050 Ti/1650 lub nowe Intel Arc A380 lub RTX 3050 6 GB - ten pobiera 75 W, ale trzeba uważać bo jest jeszcze RTX 3050 8 GB on pobiera 120 W!
Co do Ryzena 1700 bez pro, mam dokładnie taką konfigurację na komputerze używanym głównie do
Proszę, doradźcie jaką (używaną) budżetową kartę graficzną wybrać. Chodzi mi o płynną obsługę pulpitu w rozdzielczości 3440x1440 i filmów na YT.


Karta graficzna dla desktopa do YT? Lepiej sprzedać tego procka i kupić 5600g albo platformę Intela.
@L3gion: Jakby karty graficzne były za tą stówkę, to bym nie proponował, ale jak ludzie wołają za padło w nieznanym stanie pokroju 1050ti 300zł, to moim zdaniem warto. Przynajmniej zużycie prądu będzie normalne.
Sterowniki nvidii pod linuksem według mnie to nadal koszmar.


@Kryspin013: Mam kartę NVIDIA na PC z Linuksem i nie jest tak źle. Nawet Wayland się sporo poprawił i jak wejdzie wsparcie explicit sync (co powinno się stać jakoś niedługo) to nawet pod Waylandem będzie już działać dobrze, a i NVK robi spore postępy.